Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak sprawdzić zadłużenie firmy? Gdzie szukać informacji?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 13.10.2022

Przedsiębiorcy, którzy zaczynają współpracę z nowymi, nieznanymi kontrahentami, nierzadko decydują się skorzystać z dostępnych środków tzw. „białego wywiadu”. Staranne zapoznanie się z oficjalnymi bazami danych, dostępnych w sieci dla każdego zainteresowanego, pozwoli nam pozyskać wiele istotnych informacji na temat kondycji finansowej naszego potencjalnego współpracownika. Jak sprawdzić zadłużenie firmy w sprawdzonych źródłach? Zapraszamy do lektury.

Jak sprawdzić zadłużenie firmy i dlaczego powinieneś to zrobić?

W jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu przybliżyliśmy czytelnikom, gdzie możemy uzyskać informacje na temat naszego zadłużenia. Przypomnieliśmy również podstawowe informacje na temat wiodących instytucji, zajmujących się gromadzeniem danych finansowych i kredytowych zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zadłużenie firmy z pomocą dodatkowych kanałów informacyjnych? Dane finansowe, zgromadzone w bazach BIK, InfoMonitor czy ERIF stanowią cenną informację na temat potencjalnych kontrahentów – warto mieć jednak na względzie, że uzyskane przy ich pomocy informacje warto uzupełnić o inne, oficjalne źródła, takie jak:

Krajowy Rejestr Długów

KRD to największa platforma służąca do wymiany informacji gospodarczej. Funkcjonująca w ramach instytucji baza danych gromadzi informacje na temat firm oraz osób prywatnych, które posiadają nieuregulowane zobowiązania finansowe. Podstawowy raport KRD dostarcza wszystkich informacji, niezbędnych do oceny wiarygodności finansowej kontrahenta. Przedsiębiorstwo może zdecydować się również na raport rozszerzony, uwzględniający dane z KRS oraz CEIDG. Aby sprawdzić sytuację finansową potencjalnego współpracownika, wystarczy znać jego NIP bądź PESEL.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Jeśli chcesz upewnić się, że firma rzeczonego kontrahenta rzeczywiście funkcjonuje, z pomocą może przyjść Ci CEIDG – baza, w której muszą znaleźć się najważniejsze informacje o danym przedsiębiorstwie. Dostęp do zbioru danych jest darmowy, a do uzyskania wymaganych danych wystarczy zaledwie numer NIP, REGON, personalia właściciela czy adres siedziby firmy.

Krajowy Rejestr Sądowy

Zasada działania KRS jest podobna do CEIDG, jednak organ ten gromadzi informacje wyłącznie na temat spółek prawa handlowego. Wśród przechowywanych w bazie danych, znajdują się również informacje na temat kapitału zakładowego, rodzaju działalności czy nieuregulowanych zobowiązaniach względem US bądź ZUS.

Warto pamiętać również o możliwości sprawdzenia terminowego opłacania bieżących podatków oraz składem względem ZUS-u. Jeśli potencjalny kontrahent wyrazi oficjalną zgodę, Urząd Skarbowy udostępni Ci informacje na temat ewentualnych zaległości w zakresie nałożonego opodatkowania.

Zadbaj o bezpieczną współpracę

Po lekturze powyższego artykułu wiesz już, jak sprawdzić zadłużenie firmy i uniknąć nawiązania współpracy z nierzetelnymi kontrahentami. W przypadku chęci pozyskania dodatkowych informacji, gorąco zachęcamy do zapoznania się z komunikatami publikowanymi przez powyższe organizacje.

 

 brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni