Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak uczyć dzieci ekologii? 3 skuteczne metody

DZIECKO Opublikowano: 08.02.2022

Chciałbyś wychować dziecko na dorosłego człowieka, który dba o środowisko naturalne? Już kilkulatkom można pokazać, że nasze wybory konsumpcyjne mogą mieć pozytywny wpływ na planetę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak uczyć dzieci ekologii.

 

1. Jak uczyć dzieci ekologii? Daj pozytywny przykład

To jak funkcjonujemy na co dzień ma wpływ na środowisko naturalne i przestrzeń wokół nas, dlatego postawę proekologiczną warto przede wszystkim kształtować w zwyczajnych nawykach. Jeśli dziecko zobaczy, że segregujesz śmieci do odpowiednich pojemników, chętnie będzie Ci w tym wtórowało. Dzieci czerpią z nas i to co robimy w domu stanowi dla nich wzorzec.

Inne ekologiczne nawyki, które możecie wspólnie włączyć do codzienności to m.in.:

  • ograniczenie zużycia wody, wytłumacz dziecku, że podczas mycia zębów należy zakręcać kran, ponieważ w minutę do ścieków spływa nawet kilka litrów pitnej wody. Jeżeli dziecko lubi bawić się w wodzie – częściej chodźcie na basen,
  • ograniczenie mięsa w diecie,
  • ograniczanie plastiku, który wraz z zakupami przynosimy do domu
  • kupowanie rzeczy z drugiego obiegu, możesz chodzić z dzieckiem do second-handów, czyli tzw. ciucholandów oraz wymieniać się zabawkami z innymi dziećmi z rodziny lub pociechami waszych przyjaciół

2. Dzieci uczą się doświadczając

Dzieci najszybciej uczą się w sposób empiryczny, mogąc powąchać, dotknąć, usłyszeć i zobaczyć, na dłużej zapamiętają przekazywane lekcje. Warto zatem zabrać je na wycieczkę do lasu czy na wieś, żeby poznały naturę taką, jaka jest w rzeczywistości, wówczas bardziej ją docenią i będą chciały chronić.

Nawet do najbardziej szczytnych idei nikogo nie zachęcimy zakazami, dlatego to niezwykle ważny, aby znaleźć złoty środek. To normalne, że najmłodsi chcą mieć również nowe gadżety np. najnowszą lalkę, którą dziecko widzi w ulubionej kreskówce.

Warto więc nie trzymać się za wszelką cenę postanowień o niekupowaniu nowych rzeczy, a raczej iść w ograniczanie konsumpcji. Pozytywne doświadczenia sprawią, że dziecko będzie bardziej zaangażowane w proekologiczną postawę.

3. Jak uczyć dzieci ekologii? Edukacyjne książeczki

Kolejnym pomysłem na to, jak uczyć dzieci ekologii jest edukacja poprzez wspólne czytanie czy zabawę, książeczki warte polecenia to m.in.:

  • Janiszewski Boguś, Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią – Książka opowiada o tym dlaczego śmiecimy i daje wiele cennych wskazówek na temat tego, jak możemy troszczyć się o planetę,
  • Majcher Sylwia, Jestem eko. Ja też mogę uratować świat! – to potężna dawka ekologicznej wiedzy, podana w przystępny sposób w formie wyzwań, ciekawostek i doświadczeń do przeprowadzenia w domu,
  • Szpura Aneta, Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety – książka pokazuje jak małymi kroczkami możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego od zmiany żywienia, przez kosmetyki, regulację odpadów czy ograniczenie konsumpcji,
  • Christina Steinlein, Mieke Scheier, Woda, źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na ziemi – książka skupia się na temacie wody, jej historii, obiegu czy problemach ekonomicznych z nią związanych, autorzy poruszają również wątek uprzywilejowania jednych krajów i niedostatek innych, ucząc tolerancji i otwartości.

 brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni