Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak wyjść z długów?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 11.05.2018

Jak wyjść z długówKiedy bierzesz pożyczkę, zakładasz, że raczej spłacisz ją bez problemu. I tak też się zazwyczaj dzieje. Może się jednak zdarzyć, że sytuacja wymknie się spod kontroli i nagle uświadamiasz sobie, że ciążące na Tobie zobowiązania przekraczają Twoje możliwości finansowe. Spóźniasz się z jedną spłatą, za chwilę z kolejną. Aby uregulować zobowiązania, zaciągasz kolejne. Jak w takiej sytuacji wyjść z długów?

Zarabiaj, by je spłacić

Zawsze najlepszym sposobem na wyjście z długów jest ich spłacenie. Kiedy nie masz na to środków, pomyśl, jak je zdobyć. Rozważ wzięcie nadgodzin lub też podjęcie dodatkowej pracy. Zapytaj wśród znajomych, czy ktoś nie potrzebuje pary rąk do pomocy.

Rozmawiaj z pożyczkodawcą

Jeśli zalegasz ze spłatą zobowiązania finansowego, od razu powinieneś skontaktować się z pożyczkobiorcą i zapytać o taką możliwość. Kontakt z Twojej strony jest niezbędny, w innym przypadku możesz spodziewać się monitu, czyli przedsądowego wezwania do zapłaty, z którym wiążą się kolejne obciążenia finansowe – początkowo (czyli zazwyczaj po tygodniu zwłoki ze spłatą zobowiązania) pożyczkodawca wysyła do dłużnika SMS lub też kontaktuje się z nim telefonicznie. Monit w takiej postaci to koszt kilku złotych. Niedużo, ale czy potrzebne Ci kolejne koszty? Poza tym w przypadku braku reakcji na wezwanie pożyczkodawcy do zapłaty możesz spodziewać się wizyty jego przedstawiciela w Twoim domu, która zazwyczaj kosztuje 100 zł. Lepiej więc, abyś to Ty zainicjował kontakt, opowiedział o swoich problemach i zapytał o możliwość wydłużenia okresu spłaty zobowiązania lub też rozłożenie długu na mniejsze raty. Zazwyczaj w takich sytuacjach pożyczkodawca przychyla się do prośby dłużnika – on też chce pozytywnie rozwiązać problem, a sprzedanie Twojego długu firmie windykacyjnej to ostateczność.

Nie nakręcaj spirali zadłużenia

Nie spłacaj długu zaciągając następny. Zwłaszcza, kiedy jest to już kolejna próba wyjścia na prostą. Tak nakręcasz tylko spiralę swoich długów. Jeśli masz już kilka zobowiązań, z którymi sobie nie radzisz, dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Innym jest spłacanie długów w kolejności od tego obarczonego największymi kosztami po ten najmniejszy. Każdego z pożyczkodawców powinieneś poinformować o swoich problemach. Jeśli wybrałeś firmę pożyczkową z tych rzetelnych, działających zgodnie z ideą odpowiedzialnego pożyczania, możesz liczyć na przychylność z jej strony, a kiedy chęć dążenia do porozumienia jest obustronna, szanse na znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego pożyczkodawcę i do przyjęcia przez Ciebie są duże.

Zacznij panować nad swoimi finansami

Kiedy sytuacja jest względnie opanowana – czyli wówczas, gdy doszedłeś do porozumienia ze wszystkimi pożyczkodawcami i jesteś w stanie spłacać miesięczne zobowiązania, wciąż musisz zachować ostrożność i bardzo mocno kontrolować domowe wydatki, najlepiej budżetując je.  I ten nawyk powinien Ci pozostać także wtedy, kiedy pozbędziesz się długów. Wszystko po to, by panować nad swoimi finansami – kiedy umiesz je kontrolować, wzięcie pożyczki nie będzie się wiązało z ryzykiem popadnięcia w długi.

Przeczytaj także jak uniknąć spirali długów > 

Chcesz wziąć pożyczkę na miarę swoich możliwości? Sprawdź atrakcyjne warunki w TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni