Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak założyć profil zaufany i dlaczego warto to zrobić?

ROZRYWKA Opublikowano: 05.05.2021

Niesłabnąca pandemia COVID-19 obróciła nasze codzienne nawyki o 180 stopni. Aby spowolnić transmisję choroby, wiele państwowych i prywatnych organizacji zdecydowało się na wsparcie pracy zdalnej z domowego zacisza. Jednakże, rozwiązanie to niesie ze sobą szereg problemów, związanych z weryfikacją tożsamości petentów w sprawach urzędowych czy finansowych.

Najprostszym rozwiązaniem tego impasu jest założenie tzw. profilu zaufanego – narzędzia, które pozwoli zweryfikować Twoją tożsamość w sieci. Jak założyć profil zaufany poprawnie i bezpiecznie? W poniższym artykule przedstawimy tę procedurę krok po kroku.

 

Czym jest profil zaufany i jak można z niego skorzystać?

Profil zaufany to inaczej podpis elektroniczny, przy pomocy którego można cyfrowo podpisywać podania i wnioski, przekazywane instytucjom publicznym. Składa się on z potwierdzonego zestawu danych, które pozwalają zidentyfikować jego posiadacza w katalogu usług podmiotów publicznych, oferowanych w internecie. Do danych tych zaliczają się imię, nazwisko, numer PESEL i data urodzenia.

Poziom zabezpieczeń profilu zaufanego sprawia, że nikt poza jego właścicielem nie może skorzystać z oferowanych funkcjonalności. Jego zadaniem jest potwierdzenie tożsamości petenta i nadanie mu niezbędnej wiarygodności, dzięki czemu może otrzymać wrażliwe dane, przeznaczone wyłącznie dla niego.

Profili zaufany daje dostęp do setek funkcjonalności

Posiadanie profilu zaufanego otwiera szybki dostęp do większości kluczowych platform administracyjnych w Polsce, takich jak elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) czy Centralnej Ewidencji Działalności gospodarczej (CEIDG).

Za pomocą powyższych portali zyskasz możliwość błyskawicznego złożenia wniosku o dowód osobisty, zgłoszenia narodzin dziecka, sprawdzenia stanu zwolnienia lekarskiego, założenia firmy bądź pozyskania danych na temat osób, które takową prowadzą. Wśród pozostałych serwisów, korzystających z profilu zaufanego, warto wymienić także obywatel.gov.pl, przy pomocy którego sprawdzimy swoje dane medyczne, informacje w rejestrze PESEL czy zgromadzone punkty karne.

Jak założyć profil zaufany – dwa sposoby na szybkie dopełnienie formalności

Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. Jeden z nich opiera się o dane przechowywane przez bank, w którym posiadamy konto rozliczeniowe. Druga metoda wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak założyć profil zaufany przez stronę banku?

  1. Zobacz, czy Twój bank oferuje możliwość założenia profilu zaufanego. Jeśli informacja ta nie pojawia się na stronie głównej banku, zadzwoń na jego infolinię lub odwiedź stronę profilu zaufanego,
  2. Jeśli Twój bank znajduje się wśród zaufanych usługodawców, zaloguj się na konto, wyszukaj formularz zakładania profilu zaufanego i wykonuj po kolei wszystkie polecenia, przekazywane w trakcie rejestracji.

Jak założyć profil zaufany przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego?

  1. Wejdź na stronę profilu zaufanego i naciśnij przycisk Zarejestruj się,
  2. Uzupełnij niezbędne dane i ponownie naciśnij Zarejestruj się,
  3. Wpisz kod autoryzacyjny,
  4. W momencie, w którym system potwierdzi, że wniosek o profil zaufany został poprawnie złożony, wybierz opcję Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym,
  5. Uruchom program PZ Signer i naciśnij Rozpocznij proces podpisu,
  6. Naciśnij pole Przejdź do podpisu i czekaj na możliwość wskazania bądź wyboru certyfikatu kwalifikowanego,
  7. Naciśnij Podpisz dokument i wprowadź PIN
  8. Potwierdź wykonanie kroków za pomocą PZ Signer i wróć do przeglądarki internetowej, naciskając na przycisk Potwierdź wykonanie kroków.

Weź pożyczkę nie wychodząc z domu

TAKTO Finanse dokłada wszelkich starań, aby oferowane przez nas produkty finansowe wymagały zaledwie chwili wolnego czasu i podpiętego do sieci urządzenia. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i wnioskuj nawet o 12 000 złotych bez zbędnych formalności i zawiłych procedur.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni