Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak zabezpieczyć karty płatnicze przed kradzieżą?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 22.06.2022

Przed upowszechnieniem się kart płatniczych z chipem zbliżeniowym, osoby je posiadające obawiały się przede wszystkim jej fizycznej utraty. Jeśli złodziej lub nieuczciwy znalazca nie dysponował numerem PIN, karta zamieniała się w bezwartościowy kawałek plastiku. Obecna technologia sprawia jednak, że kradzież pieniędzy może być możliwa bez wyciągnięcia karty z portfela. Jak zabezpieczyć karty płatnicze przed atakiem? Zapraszamy do lektury.

Jak zabezpieczyć karty płatnicze przed sklonowaniem?

W trakcie korzystania z karty płatniczej jesteśmy narażeni na kilka zagrożeń. Jednym z nich jest kradzież danych zawartych w chipie oraz PIN-u podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu. Choć po dokonaniu transakcji karta pozostanie w naszych rękach, klucze dane znajdą się w posiadaniu oszusta. W jaki sposób dochodzi do takiego procederu?

Oszuści mogą przechwycić kluczowe dane z karty poprzez montaż specjalnych nakładek (tzw. skimmerów) na otwór do wkładania karty. Zanim karta płatnicza trafi do samej maszyny, zawarte w chipie dane są powielane, po czym mogą zostać umieszczone na nowej karcie – dwie pozornie różne karty będą zawierać identyczne informacje. Do poprawnego działania karty niezbędny jest również numer PIN. W jaki sposób złodzieje trafiają w posiadanie tego hasła? Z pomocą przychodzą im kamery nakierowane na miejsce wpisywania PIN-u oraz nakładki na klawiaturę numeryczną.

Czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed tego typu wyłudzeniami? Jeśli nie dostrzegliśmy zmiany w wyglądzie bankomatu (lub korzystamy z niego pierwszy raz), możemy mieć problem z rozpoznaniem urządzeń, które zostały przerobione przez złodziei. Co do zasady, największą gwarancję bezpieczeństwa dają nam bankomaty wewnątrz placów bankowych czy centrów handlowych, które znacznie trudniej zmodyfikować niepostrzeżenie.

Jak zabezpieczyć karty płatnicze przed niechcianą płatnością zbliżeniową?

Lawinowo rosnąca popularność zbliżeniowych kart płatniczych przyczyniła się do popularyzacji nowego rodzaju zagrożenia – nieautoryzowanych płatności, które następują bez udziału posiadacza karty. Ofiarą kradzieży możemy paść m.in. w trakcie podróży zatłoczonym autobusem – wystarczy, że osoba posiadająca odpowiedni terminal przyłoży go w okolice naszego portfela, aby z konta została pobrana określona kwota. Złodzieje operują zazwyczaj na relatywnie niskich kwotach, co zwiększa szanse, że nieautoryzowana opłata umknie naszej uwadze.

Czy możemy uniknąć takiej sytuacji? Jak zabezpieczyć karty płatnicze bez konieczności rezygnacji z wygody, jakie zapewniają płatności zbliżeniowe? Istnieją dwa proste rozwiązania, które ochronią nas przed kradzieżą środków. Najtańszą metodą zabezpieczenia karty jest owinięcie jej folią aluminiową, która całkowicie blokuje komunikację z ukrytym terminalem. Drugą, bardziej elegancką metodą, jest zakup portfela „antykradzieżowego” (portfela RFID), który wyklucza ryzyko niechcianej płatności. Aby zapłacić za zakupy, wystarczy wyjąć kartę z portfela.

Najskuteczniejszą metodą ochrony jest jednak stała czujność i monitorowanie bieżących transakcji z poziomu naszej aplikacji bankowej. Warto również upewnić się, że nasz bank umożliwia otrzymywanie natychmiastowych powiadomień o dokonanych płatnościach – rozwiązanie to pozwoli nam błyskawicznie zgłosić transakcje przeprowadzone bez naszego udziału.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni