Masz doskonały pomysł na własny biznes? Postanowiłeś zacząć pracę na własny rachunek? Otwarcie własnej działalności gospodarczej jest teraz szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek. Zapoznaj się z naszym artykułem, dzięki któremu dowiesz się, jak założyć firmę krok po kroku – przedstawiamy w nim skrót najważniejszych informacji dotyczących pierwszych etapów prowadzenia przedsiębiorstwa.
Jak założyć firmę krok po kroku? Zacznij od uzupełniania wiedzy
Choć odpowiedź na pytanie jak założyć firmę krok po kroku można zawrzeć w kilku uniwersalnych punktach, warto pamiętać, że decyzja na temat doboru odpowiedniej formy prawnej czy opodatkowania będzie miała wpływ zarówno na osiągany dochód (stawki podatkowe, możliwość odliczeń), jak i kwestie biurokratyczne.
Podejmując decyzję o założeniu firmy warto zasięgnąć opinii doświadczonych księgowych oraz doradców podatkowych, którzy rozwieją nasze wątpliwości i zaproponują przynoszące korzyści rozwiązania. Warto również kształcić się we własnym zakresie, regularnie śledząc branżowe portale, zapoznając się z nagłaśnianymi przypadkami i monitorując zmiany w prawodawstwie. Jeśli podjęliśmy decyzję o założeniu własnej firmy, proces ten będziemy mogli sprowadzić do kilku kroków.
Określenie formy prawnej oraz opodatkowania
Pierwszym etapem założenia firmy jest wybór najkorzystniejszej osobowości prawnej. Wśród najważniejszych form prowadzenia biznesu warto wymienić m.in. jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę akcyjną czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Która z wymienionych rodzajów działalności okaże się najbardziej opłacalna? Rentowność danej formy prawnej jest uzależniona m.in. od szacowanego obrotu i ponoszonych kosztów czy marży.
Czynniki te odgrywają również istotną rolę przy określaniu formy opodatkowania – wśród najczęściej spotykanych stawek warto wyróżnić PIT na zasadach ogólnych, PIT liniowy, rozliczanie na zasadach ryczałty czy za pomocą karty podatkowej.
Określ kod PKD, związany z charakterem firmy
Przedsiębiorcy muszą określić swoją działalność gospodarczą zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Gospodarczej, stanowiącej zbiór rodzajów działalności, występującej w polskiej gospodarce. Obecnie w rejestrze występuje ok. 400 kodów, podzielonych 21 sekcji i 99 działów. Dane te wykorzystuje się m.in. w badaniach statystycznych.
Nawiąż współpracę z firmą księgową
Aby trzymać w ryzach firmową dokumentację, należy zatrudnić osobę odpowiedzialną za księgowość. Z pomocą w tej sytuacji przychodzą zarówno biura rachunkowe, jak i osoby prowadzące działalność indywidualnie. Warto podkreślić również rosnącą popularność księgowości internetowej.
Złóż wniosek CEIDG-1
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej odbywa się za pośrednictwem druku CEIDG-1, który zapewni nam wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Procedura ta jest bezpłatna, a wzór druku wraz z omówieniem poszczególnych pól jest dostępnych na licznych stronach.
Złożyliśmy wniosek – co dalej?
Aby firma mogła funkcjonować w pełni, musi dysponować służbowym kontem bankowym oraz pieczątką. Rachunek ten posłuży nam do prowadzenia zakupów i sprzedaży, uiszczenia odpowiednich składek czy rozliczeń podatkowych. Pieczątka posłuży nam do asygnowania niezbędnych dokumentów względem fiskusa oraz umów z kontrahentami.
WRÓĆ