Nie starcza Ci czasu na robienie tego, o czym marzysz, realizację hobby lub odpoczynek? Przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom i skorzystaj z porad, które pozwolą Ci mieć więcej wolnego czasu, który możesz poświęcić na co tylko zechcesz!
Samoobserwacja
Przez tydzień obserwuj, na co przeznaczasz czas. Zanotuj, ile godzin poświęcasz na pracę, dojazdy do niej, robienie zakupów, oglądanie telewizji czy surfowanie w internecie. Pomyśl, jakie czynności wykonujesz niepotrzebnie.
Co chciałabyś/chciałbyś robić?
Zadaj sobie to pytanie. Gdy określisz, w jaki sposób chcesz spędzać czas, by sprawić sobie przyjemność – będziesz bardziej zmotywowany/zmotywowana, by zmienić swoje nawyki.
Wyeliminuj zjadacze czasu
Okazało się, że spędzasz więcej czasu przed komputerem czy telewizorem niż przypuszczałeś/przypuszczałaś? Najlepiej przejrzyj program telewizyjny i zaplanuj, co chcesz obejrzeć. Jeśli masz nagrywarkę – nagraj program, który Cię interesuje i obejrzyj go w dogodnym dla Ciebie czasu, przewijając reklamy. Pomyśl, które strony internetowe chcesz odwiedzać, a z czytania jakich zrezygnować.
Bądź offline
Chcesz mieć więcej czasu dla siebie lub swoich bliskich? Wyłącz dźwięk i wibrację w telefonie oraz powiadomienia pochodzące z mediów społecznościowych.
Znajdź odpowiedni czas
Robisz zakupy spożywcze w supermarkecie zaraz po pracy? Być może lepiej odwiedzić sklep po godz. 19:00, kiedy będziesz znacznie krócej stać w kolejce i poświęcisz mniej czasu na wybieranie produktów, jakich potrzebujesz. Obserwuj swoją efektywność w ciągu dnia. Jeśli np. wieczorem trudno Ci się zmotywować do sprzątania – postaraj się sprzątać zaraz, gdy wrócisz z pracy.
Tygodniowe menu
Planuj posiłki na cały tydzień. Nie musisz dokładnie ustalać, co będziesz jeść w konkretny dzień, ale zrób zakupy na cały tydzień z góry, żeby nie poświęcać czasu na chodzenie do sklepu i stanie w kolejkach. Gotuj szybkie, zdrowe posiłki - przygotuj sobie listę ulubionych dań, jakie możesz przygotować w maksymalnie pół godziny. Przyrządzaj większą porcję, taką która starczy Ci na kilka dni.
Rób zakupy z listą
Jeśli robisz zakupy stale w tym samym sklepie - pomyśl, w jakiej kolejności będziesz odwiedzać poszczególne działy. W ten sposób unikniesz bezcelowego błąkania się. Produkty wypisz na liście w takiej kolejności, w jakiej będziesz je umieszczać w koszyku. Możesz także robić zakupy spożywcze przez internet. Wiele sklepów internetowych pozwala na zapisywanie list produktów - w ten sposób zaoszczędzisz czas.
Ogranicz dojazdy
Poświęcasz sporo czasu na dojazdy? Sprawdź, czy możesz go skrócić! Być może istnieje inna, lepsza opcja dojazdu do Twojej pracy. Przekonaj się, czy w pobliżu Twojego domu nie ma miejsc, które zapewnią Ci rozrywkę, np. kawiarni, kina, teatru, siłowni czy domu kultury.
Odkładaj rzeczy na miejsce
Gdy przedmiot będzie przypisany do danego miejsca, wówczas nie będziesz marnować czasu na jego poszukiwanie. Zorganizuj szafkę na klucze, do której będziesz odwieszać komplety kluczy. Trzymaj telefon, terminarz, portfel i dokumenty zawsze w tym samym miejscu. Zrób porządek w garderobie oraz w kuchni, by szybko odnajdywać to, czego potrzebujesz.
Automatyczne przelewy
Jeśli co miesiąc płacisz rachunki równej wysokości - ustaw automatyczne przelewy, np. za czynsz, gaz, prąd, internet czy telewizję kablową. W ten sposób zaoszczędzisz miesięcznie kilkadziesiąt minut czasu. Jeśli dokonujesz transakcji drogą internetową w określonych sklepach internetowych – dodaj te sklepy do listy adresatów, żeby nie musieć każdorazowo poświęcać czasu na wpisywanie danych do przelewu.
Deleguj obowiązki
Bierzesz na siebie większość domowych obowiązków? Poproś bliskich o pomoc! Ustal grafik, w którym określisz, kto odkurza, kto zmywa naczynia, podłogi lub podziel sprzątanie poszczególnych pomieszczeń między domowników. Niech każdy ma choćby niewielkie obowiązki. Zadania, które delegujesz nie muszą dotyczyć wyłącznie sprzątania, ale także innych sfer, np. robienia zakupów czy wyprowadzania psa na spacer.
Nadawaj priorytet zadaniom
Określ, co chcesz zrealizować w konkretnym tygodniu i nadaj poszczególnym zadaniom priorytet. Zaczynaj od spraw najbardziej ważnych i najbardziej pilnych.
Na czym nie warto oszczędzać czasu?
Czas można oszczędzać praktycznie na wszystkim, ale… nie zawsze warto. Zarywanie nocy i rezygnowanie z wypoczynku w dłuższej perspektywie spowoduje negatywne skutki: złe samopoczucie fizyczne oraz przewlekłe przemęczenie. Jest wiele innych, znacznie lepszych obszarów, w jakich możesz skutecznie oszczędzać czas.
Chcesz kupić sprzęt, który pomoże zaoszczędzić czas? >>> Zdecyduj się na pożyczkę w TAKTO Finanse!
WRÓĆ