Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 15.11.2017

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?Inflacja to długotrwały proces ogólnego wzrostu cen dóbr i usług w gospodarce. Kiedy ceny idą w górę, Twoje oszczędności tracą na wartości, jeśli nie wypracowują dla Ciebie żadnego zysku, a tak się dzieje, kiedy trzymasz je w przysłowiowej skarpecie lub na nieoprocentowanym rachunku w banku.

Ze skarpety do banku

Jak zatem zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją? Pieniądze możesz wrzucić na lokatę – najlepiej o zmiennym oprocentowaniu, które zmienia się w zależności od parametrów stóp procentowych. Chociaż tak naprawdę jakakolwiek lokata, nawet o stałym oprocentowaniu, czy też konto oszczędnościowe będą lepsze, niż trzymanie pieniędzy w domu. Ale skoro już postanowiłeś je z domu wynieść, spróbuj ulokować je tam, gdzie nie tylko nie stracą na wartości, ale i przyniosą jak największy zysk.

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na lokatę o stałym oprocentowaniu, unikaj lokat długoterminowych – lepiej przerzucać pieniądze z lokaty na lokatę, ponieważ co jakiś czas zmieniają się ich warunki – prawdopodobnie za miesiąc czy kwartał Twoje pieniądze będą mogły trafić na lokatę z wyższym oprocentowaniem. Po co więc Twoje pieniądze mają tkwić tam, skąd płynie mniejszy zysk

 

Jeśli masz więcej niż tylko podstawową wiedzę o finansach, możesz ulokować część swoich oszczędności w funduszach inwestycyjnych i na giełdzie papierów wartościowych. Jednak takie inwestycje są długofalowe i wiążą się z pewnym ryzykiem, którego musisz mieć świadomość.

Waluty obce

Dobrym pomysłem na zabezpieczenie oszczędności może być także kupno walut obcych (krajów o silniejszej gospodarce), bowiem podczas inflacji, zazwyczaj złotówka w stosunku do nich słabnie.

Dobra realne

Jeśli dysponujesz dużymi oszczędnościami, możesz zabezpieczyć je przed inflacją poprzez zakup dóbr realnych – ziemi czy też mieszkania. Ponieważ jednak mają one ograniczoną płynność, trzeba mieć świadomość, że w razie konieczności nie tak szybko zamienisz je z powrotem na pieniądze.

Najważniejsze, by gotówkę wynieść z domu, bo leżąc w skarpecie, traci na swojej wartości.

 

Sprawdź, czy warto mieć konto oszczędnościowe >

Źródło: tdo.edu.pl nbportal.pl

Nie masz oszczędności, a pilnie potrzebujesz gotówki? TAKTO Finanse pomoże!Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni