Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a pożyczką?

POŻYCZKI Opublikowano: 07.04.2022

Kredyt konsumencki, kredyt konsumpcyjny, pożyczka pozabankowa… liczba pojęć, związanych z dostępnymi na rynku produktami finansowymi może wydawać się przytłaczająca. Na czym polega różnica pomiędzy kredytem a pożyczką? O czym powinniśmy wiedzieć, rozglądając się za optymalną ofertą, dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości? Zapraszamy do lektury.

Różnica pomiędzy kredytem a pożyczką – poznaj 8 kluczowych różnic

Choć w mowie potocznej pojęcia kredytu i pożyczki bardzo często stosujemy zamiennie (jednym z nielicznych wyjątków są najczęściej kredyty hipoteczne, zawierane na zakup domu i mieszkania), różnica pomiędzy kredytem a pożyczką jest bardzo wyraźna na kilku gruntach. O jakich płaszczyznach mowa?

1.      Podmiot udzielający środków

Pożyczkodawcą może zostać każdy – zarówno bank, jak i przedsiębiorstwo pozabankowe czy osoba prywatna. W przypadku kredytów, stroną umowy może zostać jedynie podmiot posiadający status banku.

2.      Podstawa prawna

Pożyczki udzielane są w oparciu o zapisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Przy udzielaniu kredytów należy uwzględnić również prawo bankowe. Warto podkreślić, że zapisy umowy pożyczkowej zawsze powinny przestrzegać wymogów ustawy antylichwiarskiej, mającej zapobiegać nieuczciwym praktykom pożyczkowym.

3.      Przedmiot umowy

Umowa kredytowa dotyczy udostępnienia wyłącznie środków pieniężnych. Przedmiotem umowy pożyczkowej mogą być zarówno środki pieniężne, jak i rzeczy określone co do gatunku.

4.      Koszty uzyskania środków

Zgodnie z zapisami przepisów prawa bankowego, kredyt zawsze jest udzielany odpłatnie. Pożyczka nie musi być odpłatna – wysokość ewentualnych odsetek czy opłaty za udzielenie kredytu pozostaje w gestii obu zainteresowanych stron.

5.      Przeznaczenie pozyskanych pieniędzy

Przeznaczenie środków uzyskanych w ramach kredytu musi być zawarte w umowie – pieniądze muszą trafić na ściśle określony cel. Wymóg ten nie obowiązuje w przypadku pożyczki. Pozyskane w ramach umowy pożyczkowej pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

6.      Spłata środków

Wszystkie kredyty bankowe są udzielane na raty (zazwyczaj od kilku lat w przypadku kredytów konsumpcyjnych do kilkudziesięciu lat w przypadku kredytów hipotecznych). Pożyczki występują zarówno w wariancie miesięcznych chwilówek, jak i zobowiązań długoterminowych.

7.      Kształt umowy

Zawiązywana z bankiem umowa kredytowa bezwarunkowo musi być zapisana w formie pisemnej. Pożyczka również powinna być udokumentowana w tej postaci – wyjątkiem są umowy o wartości poniżej 1000 zł, które można zawiązać wyłącznie ustnie.

8.      Czas zawiązania umowy

Ponieważ kredyty wymagają przedstawienia zaświadczenia o zarobkach, okres oczekiwania na odpowiedź może się wydłużyć. W większości przypadków, umowę pożyczkową można nawiązać w ciągu kilkunastu minut.

Różnica między kredytem a pożyczką – podsumowanie

Potrzebujesz dodatkowych środków na niespodziewane wydatki? Być może chcesz zrealizować przekładane od dawna plany? Już dziś złóż wniosek o nawet 12 000 złotych, podzielonych na okres od 6 do 42 raty – pieniądze mogą trafić na Twoje konto już w kilkanaście minut od wypełnienia formularza.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni