Zgodnie z treścią ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zawarcie umowy pożyczkowej wiąże się z powstaniem obowiązku uiszczenia podatku, opiewającego na 0,5% wartości pożyczki. Jednakże, nie każde zobowiązanie generuje taki koszt. Jaka pożyczka bez podatku PCC jest możliwa? Zapraszamy do lektury.
Jaka pożyczka bez podatku PCC, czyli jak działa mechanizm opodatkowania
Aby jednoznacznie określić, jaka pożyczka bez podatku PCC znajduje się w obecnie w naszym zasięgu, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Ustawie znajduje się kilka preferencyjnych rozwiązań, dzięki którym pożyczkodawca nie będzie zmuszony ponosić dodatkowych kosztów związanych z przedmiotem umowy.
Zwolnieniu od podatku PCC podlegają m.in. umowy pożyczkowe o wartości niższej niż 9 637 zł, które zostały zawarte pomiędzy osobami z tzw. I grupy podatkowej. Do kategorii tej należy małżonek, tzw. zstępni (córka, syn, wnuki oraz prawnuki), wstępni (ojciec, matka i dziadkowie), brat, siostra, macocha, ojczym, pasierb, teściowie, zięć oraz synowa. Należy mieć jednak na uwadze, że podany wyżej limit 9 637 zł nie dotyczy wartości jednej pożyczki, lecz sumy wszystkich pożyczek od danej osoby z okresu 5 lat.
Na czym polegają preferencyjne stawki dla grupy zerowej?
Co zrobić w sytuacji, gdy pożyczka od bliskiej rodziny ma nam posłużyć do zakupu auta lub w charakterze wkładu własnego na zakup mieszkania? Obowiązujące przepisy umożliwiają nieopodatkowane pożyczki bez górnego limitu pomiędzy osobami z tzw. „grupy zerowej”. Kategoria ta obejmuje małżonków, wstępnych oraz zstępnych, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz pasierbów. Należy pamiętać jednak, że tego typu ulga nie dotyczy pożyczek pomiędzy zięciem bądź synową a teściami.
Aby dopełnić formalności, związanych z zaciągnięciem pożyczki od osób z zerowej grupy podatkowej, niezbędne jest złożenie do właściwego organu podatkowego deklaracji na temat podatku od czynności cywilnoprawnych nie później niż 14 dni od dnia, w której została dokonana dana czynność. Co więcej, niezbędne jest poprawne udokumentowanie czynności pozyskania pieniędzy od pożyczkodawcy. Wśród najczęściej stosowanych metod potwierdzenia otrzymania środków warto wymienić przelew na rachunek bankowy lub konto prowadzone w ramach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jak również przesłanie środków za pomocą przekazu pocztowego.
Kto nie płaci podatku PCC?
Warto pamiętać, że podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy wyłącznie sytuacji, w których pożyczkodawcą jest osoba prywatna, nieświadcząca tego typu usług zawodowo. Decydując się na podjęcie finansowania od firmy pożyczkowej bądź banku nie będziemy musieli uiścić dodatkowej opłaty na poczet podatku.
Szukasz pożyczkodawcy, który zapewni Ci dużą swobodę w wyborze optymalnej pożyczki? Zapoznaj się z naszym produktem finansowym, opiewającym na kwotę od 1 000 do aż 12 000 złotych. Pożyczka od TAKTO Finanse może opiewać na okres od 6 do aż 42 miesiące i pozwala dopasować wysokość raty do naszych możliwości. Już dziś skontaktuj się z naszymi specjalistami i dowiedz się, dlaczego warto dołączyć do grona klientów TAKTO Finanse.
WRÓĆ