Obowiązująca treść Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dn. 9.09.2000 głosi, że proces udzielenia pożyczki tworzy obowiązek opłacenia odpowiedniego podatku w wysokości 0,5% od jej wartości. Zaistnienie tego typu zobowiązania należy zgłosić do stosownego urzędu za pomocą formularza PCC-3. Czy oprocentowana jest każda dostępna pożyczka? Podatek PCC może Cię nie dotyczyć – musisz jednak spełniać kilka istotnych kryteriów.
Oprocentowana pożyczka: podatek PPC nie dotyczy firm pożyczkowych
Tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to relatywnie często spotykana opłata, na którą możemy napotkać przy szeregu ważnych, poświadczonych umowami wydatków. Najbardziej charakterystycznymi przykładami transakcji, przy których przyjdzie nam uiścić podatek PCC, są m.in. zakup mieszkania bądź auta – warto podkreślić jednak, że oba powyższe przypadki w pewnych okolicznościach mogą być zwolnione od dodatkowych kosztów.
Oprócz transakcji związanych z kupnem samochodu lub domu, podatek PPC obejmuje też inne rodzaje umów finansowych, takie jak pożyczka. Należy jednak pamiętać, że od zasady tej istnieją wyjątki, związane z tożsamością podmiotu udzielającego pożyczki. Jeśli pożyczkodawca zajmuje się tym zawodowo, posiadając odpowiednią osobowość prawną, zostanie zwolniony z tego typu opłaty.
Pożyczka od najbliższych – czy może być bezpłatna?
Co do zasady, mechanizm opodatkowania pożyczek pomiędzy członkami rodziny bądź znajomymi jest zbliżony do zasad rozliczania darowizn. Ustawa o PCC rozróżnia różne przedziały maksymalne dla poszczególnych pożyczkodawców i określa, jakie wymogi formalne musimy spełnić, aby nie musieć opłacić podatku w postaci stawki sankcyjnej, wynoszącej 20%.
Wśród najczęściej stosowanych zwolnień od podatku PCC należy wymienić przynależność pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy do I grupy podatkowej. Obejmuje ona m.in. małżonka, wstępnych, zstępnych oraz rodzeństwo. Zawarcie umowy z przedstawicielem powyższej grupy jest zwolnione z podatku, o ile wartość pożyczki nie przekracza 9637 zł. Warto mieć również na uwadze, że preferencyjna stawka PCC obowiązuje wyłącznie w sytuacji, gdy pożyczka nie przekracza określonego limitu w pięcioletnim przedziale czasowym.
Co z pożyczkami na większą kwotę?
Określony w ustawie limit może okazać się niewystarczający w przypadku najbardziej kosztownych działań, takich jak zgromadzenie środków na zakup mieszkania bądź zdobycie brakującej części na pokrycie wkładu własnego. Podobnie jak w przypadku darowizn, przepisy w zakresie pożyczek również wyróżniają tzw. grupę 0, w której nie obowiązuje górny limit pożyczkowy. Należy pamiętać jednak, że również wtedy spoczywa na nas obowiązek zgłoszenia pożyczki do urzędu podatkowego.
Podjęcie pożyczki bez dodatkowych kosztów od najbliższych to bardzo opłacalne rozwiązanie. Jednakże, nie zawsze możemy z niego skorzystać. W sytuacji, gdy nie możemy ubiegać się o środki od rodziny, z pomocą może przyjść długoterminowa pożyczka od TAKTO Finanse, opiewająca nawet na 12 000 złotych. Zapoznaj się z naszym kalkulatorem pożyczkowym i postaw na korzystne oraz tanie zobowiązania długoterminowe.
WRÓĆ