Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jakie imię dla dziecka?

DZIECKO Opublikowano: 16.11.2016

  Jakie imię dla dzieka wybrać? To trudny wybór przed którym stoją przyszli rodzice. Doradzamy, jakie oryginalne imionę można dać dziewczynce, a jakie chłopcu. Poznajcie 10 naszych propozycji.

Każdy rodzic stoi przed trudnym zadaniem nadaniem imienia swojej pociesze. Prezentujemy nasze propozycje oryginalnych imion dla dziewczynek i chłopców.

 

5 imion dla dziewczynki:

 

Stella

Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego gwiazdę, a w języku włoskim stella to nie tylko obiekt astronomiczny, ale także przeznaczenie. Tym imieniem artyści nazywali bohaterki swoich książek oraz muzy. Znaną osobą je noszącą jest projektantka mody, Stella McCartney.

 

Oktawia

Imię wywodzące się od nazwy rzymskiego rodu Oktawiuszów. Jest związane z cyfrą 8, a jego znaczenie to „ósma z kolei”. W czasach, gdy ludzie mieli liczne potomstwo czasem nazywano w ten sposób dziecko, które urodziło się jako ósme. Imię posiada męski odpowiednik, Oktawian.

 

Anika

Zdrobnienie imienia Anna w Danii, Niemczech i Holandii, jest także nadawane jako pełne imię. Pochodzi z sanskrytu i w tym języku oznacza "blask kamienia". Można spotkać również inną pisownię, Annika (tak nazywa się przyjaciółka Pippi Långstrump, Annika Settergren z książek Astrid Lindgren).

 

Melisa

To nazwa znanego nam doskonale zioła, ale również imię pochodzenia greckiego, które w mitologii nosi jedna z nimf. Inną formą imienia jest Melissa, a jego zdrobniałe formy to m.in. Mela, Melka i Lisa.

 

Berenika

Przywodzi na myśl znacznie popularniejsze imię Weronika i stanowi jego wcześniejszą wersję. Berenika to macedońska wersja greckiego imienia, oznaczającego „przynosząca zwycięstwo”. Można je zdrabniać na wiele sposobów, np. Bereniczka, Berta, Nika, Niki.

 

 

5 imion dla chłopca:

 

Maksymilian

Imię pochodzące z łaciny, będące połączeniem dwóch słów: maximus (największy) oraz Aemilius (nazwy słynnego rzymskiego rodu). To imię, które „rośnie” razem z dzieckiem: kilkulatka można nazywać Maksiu, nastolatka – Maksem, a dorosłego mężczyznę –Maksymilianem.

 

Bazyli

Greckie imię związane ze słowem basileus, oznaczającym „król, cesarz, wódz”. Imię ma łącznie ponad 50 wariantów w licznych językach europejskich. Jego inną formą znaną w Polsce jest Bazyliusz, a zdrobnienia to m.in. Bazyl oraz Bazylek.

 

Miłosz

Imię pochodzenia słowiańskiego, które początkowo stanowiło zdrobnienie od wielu imion, m.in. Miłobrat czy Miłobor. Oznacza „miłujący” lub „umiłowany” i można je spotkać również w innych słowiańskich krajach: w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Serbii i w Chorwacji.

 

Amadeusz

Tak nazywany jest jeden z najsławniejszych kompozytorów. Tak naprawdę Mozart na drugie imię miał Theophilus, ale wolał używać łacińskiej wersji tego imienia. Imię Amadeusz powstało przez połączenie amare (kochać) i Deus (Bóg). Można przetłumaczyć je jako "kochający Boga".

 

Nikodem

To imię o takim samym pochodzeniu i znaczeniu, co Mikołaj. Oznacza „ten, który zwycięża dla ludu” i powstało w wyniku połączenia słów nike (zwycięstwo) i demos (lud). Zdrobnienia to np. Niko, Niki, Nikuś.

 

Wskazówka:

Imię jest wyborem na całe życie, dlatego zwróć uwagę na to, jakie budzi skojarzenia oraz jak brzmi w zestawieniu z nazwiskiem, które będzie nosiło dziecko. Zastanów się, jak będą brzmiały zdrobniałe formy imienia.

 

Przygotowujesz wyprawkę dla niemowlaka? >>> Uzyskaj pieniądze dzięki TAKTO finanse!

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni