Konto i karta płatnicza dla dziecka mogą się stać doskonałym narzędziem w edukacji finansowej Twojej latorośli. Oczywiście można pozostać przy wypłacaniu dziecku tradycyjnego kieszonkowego w gotówce, jednak dzisiejszy świat zdominował plastik. Dobrze by było żeby nastolatki, wkraczając w dorosłość, posiadały umiejętność posługiwania się nim.
A jest to spore wyzwanie. Dorośli, pozbawieni w młodości podstawowych elementów edukacji finansowej, nie radzą sobie ze swoimi domowymi wydatkami i nie za bardzo wiedzą, jak nauczyć zarządzania pieniędzmi swoje dzieci – skoro sami nie posiadają tej umiejętności. Dobrą lekcją może być zatem konto lub karta przedpłacona dla dziecka.
Dla dzieci
Jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze skończonych 13 lat i chcesz otworzyć dla niego rachunek, musisz posiadać swój własny w tym samym banku – wówczas dla dziecka zostanie utworzone subkonto (jeśli nie masz konta osobistego w danym banku, bank otworzy dla Ciebie tzw. konto rodzica – umożliwiające m.in. autoryzowanie dokonywanych przez dziecko przelewów). Dopóki Twoja latorośl nie ukończy 13 roku życia, to Ty formalnie zarządzasz jej kontem.
Zwróć uwagę, że zazwyczaj banki nie wydają dzieciom poniżej 13 roku życia kart płatniczych (wyjątkiem jest PKO BP). Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko mogło się posługiwać kartą, możesz rozważyć także kartę prepaid.
Dla młodzieży
Jeśli Twoje dziecko skończyło 13 lat i nie ma jeszcze swojego rachunku, może go otworzyć za Twoją zgodą lub też to Ty otwierasz konto i upoważniasz młodego człowieka do dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Każdy bank w wewnętrznych regulaminach dokładnie określa zakres, w jakim możesz zarządzać kontem swojego dziecka, dlatego przed podpisaniem umowy zapoznaj się z ofertą kilku instytucji i wybierz tę najbardziej Cię satysfakcjonującą.
Zalety
Przede wszystkim Twoje dziecko może uczyć się samodzielnego gospodarowania własnym budżetem – co ważne, to wszystko dzieje się pod Twoim nadzorem (masz m.in. możliwość wglądu do salda konta, ustanawiania limitów płatności kartą czy wypłat z bankomatów). Poza tym, że zdobywa umiejętność zarządzania swoimi pieniędzmi, poznaje przeróżne instrumenty bankowe, korzysta z bankowości internetowej, bankomatów, robi przelewy, uczy się oszczędzania. Zdobyte w ten sposób wiedza i umiejętności ułatwią mu start w dorosłe życie.
Koszty
Konta dziecięce i młodzieżowe są zazwyczaj sporo tańsze, niż standardowe dla osób pełnoletnich - zazwyczaj pozbawione opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, z bezpłatnymi przelewami czy wypłatami z bankomatu. Niektóre banki za powyższe czynności pobierają opłaty, ale zdecydowanie niższe, niż standardowe. A lekcje edukacji – są bezcenne, dlatego naprawdę warto rozważyć takie konto. A jeśli uważasz, że to dla Twojej pociechy za wcześnie, rozważ kartę przedpłaconą.
Karta przedpłacona
Karta przedpłacona to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie chcesz zakładać konta dziecku, ale chcesz, by mogło powoli poznawać świat bankowości. W przypadku takiej karty prepaid, Twoje dziecko ma do dyspozycji tylko taką kwotę, na jaką zostało zasilone konto karty – dodatkowo możesz ustalić indywidualne limity transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Taką kartę można porównać do portmonetki – można z niej wyciągnąć maksymalnie tyle pieniędzy, ile się do niej włożyło.
Przeczytaj także, kiedy warto dawać kieszonkowe >
źródło: najlepszekonto.pl www.moneyman.pl
Duże dziecko, duże wydatki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.
WRÓĆ