Niemal wszystkie najpopularniejsze portale streamingowe umożliwiają korzystanie z nich na terenie Polski. Internauci znad Wisły mają do wyboru coraz szersze spektrum dostawców każdego rodzaju treści: filmów, seriali, muzyki, gier oraz książek. Oferty dystrybutorów nieustannie kuszą potencjalnych Klientów coraz szerszą bazą oferowanych produktów oraz okazjonalnymi obniżkami i promocjami. Powinieneś jednak pamiętać, że atrakcyjna cena przestaje się taką wydawać w momencie, w którym nagle okazuje się, że nie masz czasu na korzystanie z zakupionego przez siebie abonamentu. W jaki sposób przeprowadzić cyfrową listę „za” i „przeciw” korzystania z subskrypcji?
Twoje, dopóki płacisz – charakterystyka modelu subskrypcyjnego
Podstawową zależnością, o której powinieneś pamiętać przed zapisaniem się do usługi subskrypcyjnej, jest odmienne podejście do kwestii prawnych, związanych z „posiadaniem” danego utworu. Przed upowszechnieniem się modelu abonamentowego, jedynym stosowanym w praktyce rozwiązaniem był zakup danego produktu „na własność”. Oczywiście, pojęcie to należało traktować z pewną rezerwą – nabywca kopii danego dzieła w dalszym ciągu nie mógł czerpać z niej dodatkowych zysków. Jednakże, w jego gestii pozostawała decyzja o ewentualnym udostępnieniu jej rodzinie bądź przyjaciołom. Fizyczna kopia nie wymagała również powiązania jej z naszymi danymi osobowymi na portalu dystrybutora.
W systemie subskrypcyjnym żaden z udostępnionych materiałów nie stanowi własności podpisującego umowę. Dostęp do materiałów jest oferowany na zasadzie odpłatnej licencji. W momencie, w który przestajesz uiszczać cykliczną opłatę, tracisz możliwość korzystania z oferowanych przez portal zasobów. Aby umożliwić potencjalnym Klientom zapoznanie się ze zgromadzonymi materiałami, znaczna część firm oferuje im bezpłatny okres próbny.
Wypożyczyć więcej czy kupić mniej?
Analizując rachunek zysków i strat, wynikających z zapisaniem się do poszczególnych subskrypcji, warto zastanowić się nad bardzo istotną kwestią – ile czasu w miesiącu poświęcasz na oglądanie filmów i seriali czy też granie w gry? Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu, model subskrypcyjny z pewnością okaże się niezwykle opłacalny, a bogata oferta dystrybutora z nawiązką wynagrodzi comiesięczną opłatę.
Co zrobić, jeśli wygospodarowanie odpowiedniej ilości wolnego czasu jest niemożliwe? W takiej sytuacji warto rozważyć szczególnie dwie opcje: zakup indywidualnej kopii (zwłaszcza w przypadku gier) lub skorzystanie z usług VOD. Opcja ta stanowi niejako wariant pośredni pomiędzy zakupem pełnoprawnego towaru, a koniecznością opłacenia całego miesięcznego abonamentu – pozwala wypożyczyć tytuł na określony czas za ułamek kwoty.
Nie należy zapominać, że korzystanie z usług abonamentowych wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak konsola do gier, telewizor czy komputer osobisty. Jeśli brakuje Ci pieniędzy na dodatkowe wydatki, wybierz pożyczkę od TAKTO Finanse. Oferujemy pożyczki długoterminowe, których wysokość może sięgać nawet 12 000 złotych. Rozłóż pożyczkę na 26 wygodnych rat i ciesz się nowym sprzętem!
WRÓĆ