Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Kieszonkowe – dawać czy nie?

DZIECKO Opublikowano: 25.11.2016

Czy warto dawać dziecku kieszonkowe? Kiedy zacząć? Kiedy będzie to dobry pomysł, a kiedy zły? Artykuł dostarczy Wam informacji, które pomogą w podjęciu decyzji!

Przed rodzicami wiele decyzji dotyczących wychowania pociech. Jedna z nich dotyczy dawania dziecku kieszonkowego. Kiedy zacząć je wręczać? Jak często to robić? Ile powinno wynosić? Jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia? Postaramy się doradzić w tej kwestii!

 

Dlaczego warto dawać dziecku kieszonkowe?

 

Kształtuje dobre nawyki, uczy poszanowania pieniędzy, systematyczności oraz podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji – to tylko niektóre z możliwych korzyści płynących z wręczania kieszonkowego. Na pewno Twoje dziecko będzie miało satysfakcję, że samodzielnie zaoszczędziło na coś, na czym mu bardzo zależy.

 

Przemyśl reguły i przedstaw je dziecku

 

Zanim wręczysz dziecku pierwsze pieniądze, rozważ za i przeciw. Zadaj sobie pytanie, czy jest na to gotowe, Być może uznasz że warto jeszcze chwilę poczekać. Przemyśl reguły, na jakich dziecko będzie otrzymywało kieszonkowe i porozmawiaj z nim o nich. Ustal, co Ty kupujesz, a co powinno finansować z pieniędzy, które będzie otrzymywać. Określ wysokość kieszonkowego oraz odstępy czasowe, w jakich będzie dawane. Możesz zastrzec, że jeśli dziecko nie będzie się wywiązywać ze swoich obowiązków (np. nie będzie odrabiało zadań domowych ani pomagało Ci w domu) możesz wstrzymać wypłacanie kieszonkowego do czasu aż zmieni swoje zachowanie.

 

Jak często dawać kieszonkowe?

 

Przede wszystkim rób to w równych odstępach czasowych, np. raz na tydzień albo raz w miesiącu. W przypadku dzieci w wieku szkoły podstawowej lepsze będzie kieszonkowe wypłacane co tydzień, ponieważ w ten sposób dziecko zachowa łatwiejszą kontrolę nad swoimi finansami. Gdy dziecko będzie miało kilkanaście lat, wtedy możesz zacząć dawać kieszonkowe raz w miesiącu. Warto wypłacać pieniądze w ten sam dzień, jeśli to tygodniówka to np. w poniedziałek rano albo w niedzielę wieczorem.

 

Jaką kwotę przeznaczyć?

 

Wysokość kieszonkowego powinna być dostosowana do wieku dziecka. Jeśli chodzi do podstawówki to dawaj mu drobne kwoty, a nastolatkowi, który już wie, jak się obchodzić z pieniędzmi możesz dawać większe sumy. Ustalając kwotę kieszonkowego weź także pod uwagę wysokość Twoich zarobków.

 

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, przemyśl jak dawać dzieciom kieszonkowe, żeby nie były zazdrosne. Możesz wtedy zastosować przelicznik wieku, np. wręczać dziecku tygodniowo tyle złotych, ile ma lat. Rodzeństwo będzie się wtedy czuło sprawiedliwie traktowane.

 

Co gdy dziecko prosi o dodatkowe pieniądze?

 

Jeśli dotąd dziecko przychodziło do Ciebie, gdy potrzebowało pieniędzy może dalej to robić, gdy zaczniesz mu dawać kieszonkowe. Najlepiej od razu wytłumacz, że w sytuacji, kiedy dostaje kieszonkowe nie będzie otrzymywało od Ciebie więcej pieniędzy na przyjemności. Poinformuj rodzinę, że Twoje dziecko będzie otrzymywało kieszonkowe i poproś swoich bliskich, żeby go nie rozpieszczali i nie dawali mu dodatkowych pieniędzy.

 

W sytuacji gdy Twojemu dziecku brakuje pieniędzy z kieszonkowego, spytaj co jest tego przyczyną i przypomnij mu, jakie są zasady. Zachęć swoją pociechę, żeby przyjrzała się temu, na co wydaje pieniądze i zachęć ją do ustalania celów oszczędzania. Być może kupiła coś, co nie jest jej potrzebne, wydała pieniądze na niezdrowe przekąski albo pożyczyła koleżance...

 

Kiedy nie dawać kieszonkowego?

 

Nie każde rozwiązanie wychowawcze sprawdzi się w przypadku każdego dziecka. Podobnie jest z dawaniem kieszonkowego. Nie warto tego robić w sytuacji, kiedy dziecko jest zbyt małe i np. nie potrafi liczyć albo ma tendencje do ciągłego gubienia przedmiotów. Nie dawaj dziecku kieszonkowego, gdy przewidujesz że będzie wydawało znaczną część pieniędzy na słodycze.

 

Co jeszcze możesz zrobić?

 

Podaruj dziecku skarbonkę. Jeśli będzie trzymało pieniądze w portfelu jest większe prawdopodobieństwo, że od razu wszystko wyda.

Pokazuj dziecku wartość pieniądza. Zadbaj o to, żeby wiedziało, co można kupić z 5 zł, 10 zł czy 20 zł.

Zachęcaj dziecko do tego, żeby nie wydawało wszystkich pieniędzy, które dostaje, ale potrafiło odłożyć kwotę, która będzie mu potrzebna do kupienia czegoś, o czym marzy.

 

Czego unikać?

 

Nie traktuj kieszonkowego jako zapłaty za wykonywanie prac domowych, te powinny należeć do obowiązków dziecka.

Nie płać dziecku za dobre stopnie, motywuj je do nauki w inny sposób, pokazując mu, że uczenie się może być ciekawe i warto lepiej poznawać świat.

 

 

Twoje dziecko rośnie i potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? >>> Skorzystaj z oferty TAKTO Finanse!

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni