Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Konto w banku - jak obniżyć koszty

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 24.05.2017

Bankowo masz konto w banku. Sprawdź, jak obniżyć koszty jego utrzymania i ciesz się oszczędnościamiMasz konto w banku? Na bank ponosisz koszty związane z jego prowadzeniem. Chyba że dokładnie wiesz, co zrobić, by sobie takich kosztów oszczędzić. A jeśli nawet całkowicie wyeliminować się ich nie da, warto wiedzieć, co można zrobić, by je zminimalizować.

Konto za zero złotych

Czyli dokładnie za ile? Bo choć pozornie z posiadaniem takiego konta nie wiążą się żadne opłaty, to później może się okazać, że za zero złotych jest np. otwarcie rachunku, ale za kartę debetową, przelewy czy wypłaty z bankomatów musimy już zapłacić.

Więcej niż zero

Masz albo chcesz mieć konto, które będzie Cię kosztować zero złotych? Sprawdź dokładnie, jakie warunki musisz spełnić, żeby faktycznie oszczędzić. A może to być:

- Konieczność regularnych, comiesięcznych wpływów na konto z tytułu wynagrodzenia o pracę, często także o określonej wartości minimalnej (nawet aż 2500 zł) – do zaakceptowania, jeśli masz umowę o pracę i Twój pracodawca terminowo wypłaca Ci pensję

- Dokonywanie określonej liczby transakcji kartą wydaną do rachunku lub dokonanie takich transakcji na określoną kwotę, niezależnie od ich ilości – tylko czy będziesz sobie zawracać głowę takimi wyliczeniami?

- Konieczność zadeklarowania, że w określonym przez bank czasie nie zamkniesz swojego rachunku – a co, jeśli w innym banku w międzyczasie pojawi się dużo korzystniejsza oferta?

 

Korzystniejsza oferta może się pojawić nawet w Twoim obecnym banku. Jeśli myślisz, że z łatwością zmienisz swoje konto na inne w tym samym banku – nie mylisz się. Faktycznie zazwyczaj bez problemu możesz takiej zmiany dokonać, ale często za słoną opłatą. Może więc okazać się, że ta zmiana wcale nie będzie na lepsze.

Karta za zero złotych

Ale co przez to rozumieć? Brak opłaty za wydanie i użytkowanie karty? Sprawdź szczegóły oferty, bo może się okazać, że bank ma na myśli tylko zero opłat za wydanie karty. A użytkowanie może Cię kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Bankomaty

Jeśli regularnie odwiedzasz bankomaty, sprawdź, czy przypadkiem nie pobierana jest prowizja za korzystanie z nich. Bezpłatne korzystanie z bankomatów nie wszędzie jest standardem. Czasem banki oferują bezprowizyjne wypłaty ale tylko z bankomatów macierzystych.

 

Nie możesz bezpłatnie wypłacać gotówki ze wszystkich bankomatów? Oszczędzaj wypłacając pieniądze podczas robienia codziennych zakupów. Cash back to wypłacanie pieniędzy z kasy w sklepie (które posiadają taką usługę) – płacąc za zakupy, informujesz sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Wartość Twojej transakcji zostaje powiększona o wybraną przez Ciebie kwotę (nie większą niż 300 zł). Na przykład kupujesz gazetę o wartości 5 zł i wypłacasz 100 zł. Kwota, jaką masz do zapłaty, to 105 zł – od kasy odchodzisz z gazetą i stówką w portfelu – bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wypłatą gotówki.

Przelewy

Mogą, ale nie muszą być za darmo. A już na pewno nie zaoszczędzisz na przelewach w oddziałach banku. Dlaczego? Bo koszty utrzymania takich placówek, na które składa się między innymi utrzymanie pracowników i czynsz za lokal, są spore. Może się okazać, że za przelew zapłacisz w oddziale banku nawet 10 zł i wcale nie musi to być przelew zagraniczny. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, wybierz bankowość internetową i przelewy elektroniczne.

Wyzerowanie korzyści

Znalazłeś bank, którego oferta pozwoli Ci oszczędzać pieniądze? Przenieś swoje konto! To prosta procedura, tym bardziej, że większość formalności załatwi za Ciebie nowy bank. Wcześniej jednak sprawdź, czy z zamknięciem Twojego obecnego konta nie wiążą się dodatkowe opłaty – takie często są naliczane, gdy poprzednie konto zakładaliśmy w ramach promocyjnej oferty i zostaliśmy zobligowani do stosowania się do konkretnych warunków – np. określonego w umowie czasu jej trwania, przed upływem którego nie możemy zamknąć rachunku bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Mimo darmowego konta brakuje Ci aktualnie gotówki? >>> Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni