Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamości?

DOM Opublikowano: 27.03.2018

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą tożsamościTwoją tożsamość tworzą dane osobowe, dzięki którym można Cię zidentyfikować. Imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, pesel – te informacje powinieneś dobrze chronić, bowiem, gdyby trafiły w niepowołane ręce, mogłyby być wykorzystane wbrew Twojej woli, na przykład do zaciągnięcia zobowiązania finansowego, a nawet do próby wyłudzenia pieniędzy.

 

Skarbnicą Twoich danych osobowych jest dowód osobisty. Kto jest w posiadaniu takiego dokumentu, może bez przeszkód w chwilę wziąć całkiem pokaźną pożyczkę. A co, jeśli ktoś będzie miał w ręce akurat Twój dowód? Dług zostanie zaciągnięty w Twoim imieniu, o czym Ty możesz się dowiedzieć dopiero wówczas, gdy komornik zapuka do Twoich drzwi.

 

Zatem niezależnie od tego, czy zgubisz dokumenty, czy zostaną Ci one skradzione, powinieneś je jak najszybciej zastrzec (usługę zastrzegania dokumentów bezpłatnie oferuje BIK – sprawdź), a fakt kradzieży (lub też podejrzenia kradzieży) zgłosić na policję.

 

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do sytuacji, w której Twoje dokumenty mogłyby być skradzione:

 

  • dobrze przechowuj swoje dokumenty – dowodu osobistego nie musisz nosić przy sobie, a tylna kieszeń spodni nie jest bezpiecznym miejscem na przechowywanie prawa jazdy;
  • nie udostępniaj dokumentów osobom trzecim – nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dowodu osobistego na czas wypożyczenia rowerów, ani też jego kserokopii;
  • niszcz stare dokumenty zawierające Twoje dane – na przykład nieaktualne umowy;
  • nie podawaj swoich danych w rozmowach inicjowanych przez osoby podające się za przedstawicieli handlowych czy konsultantów różnych firm.

Bezpieczeństwo w sieci

Pamiętaj, że na kradzież danych osobowych jesteś narażony także w sieci. Robisz podstawowy błąd, logując się do swojego banku w sieci publicznej czy też pozwalając przeglądarce zapamiętywać używane hasła. Konsekwencją kradzieży Twoich danych w sieci może być nie tylko kredyt, którego nie zaciągnąłeś, ale także na przykład fałszywe konto na portalu społecznościowym.

 

Tego nie rób:

 

  • nie otwieraj wiadomości e-mail z nieznanego źródła (a także tych od znajomych, jeśli budzą Twoje podejrzenia – na przykład są opatrzone dziwnym tytułem);
  • przy dokonywaniu przelewu nie kopiuj numeru konta bankowego, ponadto dokładnie sprawdź wszystkie dane – także informacje w smsie z hasłem generowanym do wykonania przelewu;
  • nie zezwalaj na zapamiętywanie haseł przez przeglądarkę;
  • nie używaj jednego i tego samego hasła dostępu do różnych miejsc w sieci;
  • nie podawaj osobom trzecim swoich loginów i haseł.

 

Pamiętaj także, by logując się do swojego banku zwrócić uwagę, czy w adresie www widnieje zapis https i ikonka kłódki lub czy też wygląd strony nie różni się od tej, z jakiej zawsze korzystasz. Warto też korzystać z programów antywirusowych i oprogramowania pochodzącego z legalnych źródeł.

 

Sprawdź także, co to jest inteligencja finansowa >

 

Szukasz bezpiecznej pożyczki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 2 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni