Kredyt gotówkowy i pożyczka – czy te pojęcia oznaczają to samo? Na co dzień używasz obu terminów zamiennie. Przecież nie wchodząc w szczegóły w obu przypadkach chodzi o pożyczenie pieniędzy. Rzeczywiście kredyt zawsze dotyczy pieniędzy, jednak pożyczyć możesz nie tylko pieniądze, ale też dobra materialne. Oba produkty mają sporo cech wspólnych, ale też i różnic. Sprawdź.
Gdzie po kredyt, a gdzie po pożyczkę?
Kredyt, niezależnie od tego czy będzie gotówkowy, ratalny czy np. hipoteczny, to produkt oferowany tylko i wyłącznie przez banki i SKOKi (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe). Pożyczki udzielane są przez banki, SKOKi, firmy z sektora pozabankowego, ale także możesz je uzyskać od osoby prywatnej, na przykład kogoś z rodziny czy znajomych (a nawet od kogoś zupełnie obcego), o ile taka osoba będzie chciała udzielić Ci pożyczki i będzie dysponowała odpowiednimi środkami.
Cel kredytu i pożyczki
Kiedy przychodzisz po kredyt do banku lub SKOKu, zostaniesz zapytany o jego konkretny cel. Może to być kredyt na zakup mieszkania czy samochodu. Wyjątek stanowią kredyty gotówkowe, odnawialne i te zaciągane w ramach umowy o kartę kredytową.
Pożyczki udzielane są niezależnie od celu, na jaki chcesz przeznaczyć pieniądze – liczy się Twoja wiarygodność i zdolność finansowa. Nie ma znaczenia, co zrobisz z pożyczonymi pieniędzmi (choć oczywiście Twoim celem powinno być wydanie ich jak najbardziej rozsądnie).
Z umową czy bez umowy
Kredyt, niezależnie od jego wartości, zawsze musi być poświadczony umową w formie pisemnej. Pożyczka, jeśli jest udzielana w kwocie poniżej 500 zł, nie wymaga spisania umowy i często takich umów nie spisuje się przy pożyczkach prywatnych – międzysąsiedzkich czy w rodzinie (choć są wymagane, gdy pożyczasz więcej niż 500 zł). Niezależnie od tego, jak wielkim zaufaniem obdarzają się obie strony, dla obopólnego bezpieczeństwa zawsze warto spisać umowę pożyczki. Przeczytaj, czy warto pożyczyć pieniądze od sąsiada, czy może lepiej wziąć pożyczkę w firmie pożyczkowej.
Kredyt czy pożyczka – która forma jest wygodniejsza?
Pożyczki podlegają zapisom Kodeksu Cywilnego i ustawie o kredycie konsumenckim. Kredyty – dodatkowo ustawom prawa bankowego, są więc bardziej rygorystycznie uregulowane – przez co też są produktami mniej elastycznymi.
Pożyczkę możesz wziąć na dowolny cel, a procedura jej przydzielania jest o wiele mniej skomplikowana, niż w przypadku kredytów. Możesz wygodnie z niej skorzystać w wielu miejscach, nie tylko bankach i SKOKach, a procedury udzielania pożyczek wymagają o wiele mniej formalności w porównaniu z kredytami. Choć dostęp do pożyczek jest o wiele łatwiejszy niż do kredytów, pamiętaj, aby korzystać z nich rozsądnie, wybierając pożyczkodawcę kierującego się ideą odpowiedzialnego pożyczania.
Przeczytaj także co to jest odpowiedzialne pożyczanie i co oznacza dla pożyczkobiorcy >
Źródło: totalmoney.pl
Chcesz wygodnie pożyczyć pieniądze na dowolny cel? Sprawdź pożyczkę oferowaną w TAKTO Finanse.
WRÓĆ