Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – czy warto go brać?

POŻYCZKI Opublikowano: 25.03.2022

Okres historycznie niskich stóp procentowych dobiegł końca. Na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podniesienie podstawowych stóp z 0,1% do 2,75%. Eksperci nie są zgodni co do długości cyklu podwyżek – początkowo uważano, że mogą one zatrzymać się na poziomie 3,5%, lecz szacunki te w kolejnych miesiącach urosły do wartości minimum 4%. Najbardziej radykalne szacunki ekonomistów wskazują na stopy rzędu 4,5 bądź 5%.

Cykliczny wzrost stóp procentowych sprawił, że coraz większa część przyszłych kredytobiorców rozważa kredyt ze stałym oprocentowaniem, w którym wysokość miesięcznej raty jest niezmienna przez okres 5 lub 7 lat. Czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne? Z jakimi kosztami musimy się liczyć, decydując się na takie zobowiązanie?

 

Czym jest kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Opublikowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) Rekomendacja S głosiła, że udzielające kredytów banki powinny zapewniać kredyt ze stałym oprocentowaniem nie tylko dla nowych klientów, lecz również dla takich, którzy posiadają już zobowiązanie oparte o stopy zmienne. Banki komercyjne zostały zobligowane do wprowadzenia takiej możliwości do końca czerwca 2021 r., banki spółdzielcze mają czas do końca 2022 roku.

Przejście na kredyt ze stałym oprocentowaniem zapewnia niezmienną wysokość miesięcznej raty bez względu przeprowadzony w tym czasie wzrost bądź spadek wartości stóp procentowych. Aktualnie dostępne oferty na rynku ograniczają jednak okres obowiązywania stałej stopy procentowej do 5 lub 7 lat. Po upływie tego czasu wysokość miesięcznej raty zostanie ponownie przeliczona zgodnie z aktualną wysokością oprocentowania zmiennego.

Klient może wówczas przejść na oprocentowanie zmienne lub ponownie skorzystać z 5-letniej oferty – oczywiście na nowych stawkach. Czy kredyt ze stałym oprocentowaniem jest obecnie opłacalny?  Przeprowadzone przez portal Bankier.pl zestawienie pokazuje, że oprocentowanie dla tego typu produktów przekracza przewidywania ekonomistów.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – aktualne stawki

Bankier.pl zestawił ze sobą oferty wiodących banków udzielających kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. W porównaniu znalazły się oferty oparte o zarówno o stawkę WIBOR3M (niższą, aktualizowaną co 3 miesiące), jak i WIBOR 6M (wyższą, aktualizowaną raz na pół roku). Jakie wnioski nasuwają się z przytoczonego zestawienia?

Analitycy portalu zestawili dwa warianty kredytów na zakup tej samej nieruchomości – w jednym rodzina dysponowała wkładem własnym w wysokości 10%, w drugim było to 20%. Spośród 8 ofert na kredyt przy niższym wkładzie własnym, aktualne oprocentowanie dla kredytu o zmiennej stopie wynosi od 4,35% do 6,37%. W przypadku umów ze stałym oprocentowaniem, zakres ten wynosił od 6,00% do aż 7,68%.

W nieco lepszej perspektywie znajdują się klienci, którzy mogą ubiegać się o kredyt przy 20% wkładzie własnym. Zmienne oprocentowanie mieści się tam w przedziale od 3,85% do 5,57%. W przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem, należy liczyć się z kosztami rzędu 5,8% – 7,42%.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni