Osoby, które wskutek przedłużających się problemów finansowych zostały obciążone egzekucją komorniczą, znajdują się w znaczniej trudniejszej sytuacji niż inni potencjalni pożyczkobiorcy. Czy toczące się postępowanie całkowicie przekreśla szanse na uzyskanie dodatkowych środków? Kto udzieli pożyczki z komornikiem? Zapraszamy do lektury, w której przyjrzymy się możliwościom pozyskania dodatkowych środków przez osoby z nieuregulowanymi zadłużeniami.
Kto udzieli pożyczki z komornikiem? Jak działa egzekucja komornicza?
Przed przybliżeniem możliwych ścieżek pozyskania dodatkowych środków, warto pochylić się nad przebiegiem postępowania komorniczego. W momencie, w którym dochodzi do powstania niespłaconego zobowiązania, wierzyciel musi uzyskać wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności. Komornik, pełniący rolę funkcjonariusza publicznego, jest odpowiedzialny za wykonanie wyroku sądu.
Komornik jest zobowiązany do poinformowania dłużnika o rozpoczęciu czynności za pomocą listu poleconego, w którym informuje on o przyszłych krokach. Jego zadaniem jest również ustalenie majątku dłużnika – jego ujawnienie jest obowiązkowe, a przypadki ukrywania posiadanych dóbr mogą generować kolejne koszty. Najczęściej stosowaną metodą odzyskiwania wierzytelności jest wkroczenie na konto bankowe. Co do zasady, przejęciu może ulec nadwyżka od 75% minimalnego wynagrodzenia.
Na dłużnika nakładane są koszty związane nie tylko z nieuregulowanym zobowiązaniem, lecz również z tytułu kosztów postępowania komorniczego, uregulowanych przez Ustawę o kosztach komorniczych. Nakłada ona na dłużnika:
- 10% wartości pozyskanych w trakcie egzekucji środków z wynagrodzenia za pracę oraz rachunków bankowych,
- 10% wartości przekazanych do licytacji nieruchomości bądź ruchomości,
- 3% (co najmniej 150 zł) wpłaconej przez dłużnika kwoty w ciągu miesiąca od momentu zawiadomienia o rozpoczęciu prac nad egzekucją.
Kto udzieli pożyczki z komornikiem? Rozwiązaniem mogą być pożyczki prywatne
Zastanawiając się nad tym, kto udzieli pożyczki z komornikiem, warto od samego początku wykluczyć wiarygodne firmy pożyczkowe. Największe na rynku przedsiębiorstwa finansowe starannie weryfikują kondycję finansową potencjalnych klientów i nie oferują swoich produktów osobom o nieuregulowanej historii pożyczkowej. Obecność potencjalnego klienta w bazach Biura Informacji Kredytowej lub Biurach Informacji Gospodarczej zazwyczaj zamyka drogę do pozyskania środków.
Rozważając nad kwestią, kto udzieli pożyczki z komornikiem, najbezpieczniejszym z dostępnych rozwiązań wydaje się pożyczka prywatna. Decyzja o pożyczeniu środków pomimo egzekucji komorniczej jest uzależniona wyłącznie od woli pożyczkodawcy – dysponuje on dużą swobodą w określaniu czasu na spłatę pożyczki czy jej oprocentowania, może również odstąpić od weryfikacji historii kredytowej pożyczkobiorcy.
Dlaczego warto zadbać o swoją historię pożyczkową?
Toczące się postępowanie komornicze może kosztować nas zarówno, nerwy jak i majątek. Warto dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej spłacić zaległe długi – ich obecność może stanowić dla nas istotną przeszkodę w wielu nachodzących latach. Nieuregulowanie zaległych zobowiązań uniemożliwia nam podjęcie wielu działań finansowych, związanych m.in. z pożyczkami czy zakupami na raty.
WRÓĆ