Stabilna sytuacja materialna osoby ubiegającej się o pożyczkę to bez wątpienia jeden z najważniejszych kryteriów pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Niestety, na błyskawiczną pożyczkę od banków i większości przedsiębiorstw pożyczkowych nie mogą liczyć osoby o nieuregulowanej historii kredytowej. Kto udzieli pożyczki zadłużonym? Czy problemy finansowe z przeszłości będą przez wiele lat rzutować na naszych możliwościach finansowych? Zapraszamy do lektury.
Kto udzieli pożyczki zadłużonym, czyli kiedy należy liczyć się z odmową?
Niemal wszystkie przedsiębiorstwa pożyczkowe oraz banki uzależniają decyzję o przyznaniu kredytu lub pożyczki o dwa fundamentalne filary. Pierwszym z nich jest wysokość miesięcznego wynagrodzenia, która pomaga określić m.in. maksymalną możliwą wysokość raty. Drugim z nich jest dotychczasowa historia kredytowa, budowana m.in. poprzez zakupy na raty, a nawet abonament na telefon komórkowy czy telewizję kablową.
Banki oraz przedsiębiorstwa finansowe muszą stosować się zarówno do wewnętrznych wytycznych, jak i obowiązujących przepisów, takich jak ustawa o kredycie konsumenckim, ustawa antylichwiarska czy prawo bankowe. Warto zwrócić uwagę m.in. na ostatni z powyższych dokumentów – to właśnie on „zmusza” banki do weryfikowania zdolności kredytowej potencjalnych klientów. Osoby, które posiadają zbyt niskie dochody lub nieprzedawnione długi, muszą liczyć się z ryzykiem odmownego rozpatrzenia wniosku. Na szczęście, z pomocą mogą przyjść inne źródła finansowania.
Kto udzieli pożyczki zadłużonym? Osoba prywatna
Część osób z nieuregulowaną historią finansową decyduje się szukać pomocy finansowej u osób prywatnych, takich jak rodzina czy przyjaciele. Choć umowa pożyczkowa pomiędzy dwoma osobami prywatnymi również powinna przyjąć postać umowy pisemnej (zwłaszcza w przypadku kwot przekraczających 1000 zł), obie zainteresowane strony dysponują większą swobodą w określaniu warunków umowy.
Pożyczkodawca może (lecz nie musi) weryfikować historii kredytowej pożyczkobiorcy. Obie zainteresowane strony mogą ustalić optymalną wysokość rat, termin spłaty czy wysokość oprocentowania (które nie powinno przekraczać równowartości pożyczonej kwoty). Pożyczka prywatna może być również całkowicie nieoprocentowana – jedynym dodatkowym kosztem będzie przekazywany fiskusowi podatek PCC.
Pożyczka pod zastaw
W sytuacji, w której potrzeba nam relatywnie niewielkiej kwoty w błyskawicznym czasie, warto rozważyć skorzystanie z usług okolicznego lombardu. Choć rozwiązanie to nie należy do najtańszych (wiąże się również z pewnymi utrudnieniami, związanymi z tymczasową utratą przedmiotu zastawu), pomoże ono nam pozyskać środki finansowe bez konieczności weryfikacji naszej historii kredytowej.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył przydatnych informacji na temat tego, kto udzieli pożyczki zadłużonym. Przypominamy również, że osoby, które uwolniły się już od swoich długów i zaczęły budować pozytywną historię kredytową, mogą ubiegać się o preferencyjne stawki w ramach akcji „Doceniamy najlepszych”. Już dziś złóż wniosek o nawet 12 000 złotych i spłać je wybranej przez siebie liczbie rat.
WRÓĆ