Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Ktoś wziął pożyczkę na moje dane – co robić?

POŻYCZKI Opublikowano: 09.09.2022

Jak podaje portal Money.pl, każdego dnia Polacy padają ofiarami 21 prób wyłudzenia kredytu bądź pożyczki na swoje nazwisko – Związek Banków Polskich ogłosił, że tylko w I kwartale 2022 łączna wartość prób wyłudzeń osiągnęła 58 mln zł. Na takie sytuacje szczególnie narażone są te osoby, których dane osobowe zostały upublicznione wskutek wycieku bądź zgubiły dowód osobisty. Jak mogę sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane? Jak chronić się przed tym procederem?

Kiedy dowiem się, że ktoś wziął pożyczkę na moje dane?

Niestety, rzeczywistość często bywa bezlitosna – osoby, które padły ofiarą wyłudzenia, prawdopodobnie dowiedzą się o nim dopiero przy odebraniu wezwania do zapłaty z banku czy przedsiębiorstwa pożyczkowego. Warto pamiętać jednak, że analitycy tychże instytucji są świadomi powyższego problemu i nieustannie pracują nad rozwiązaniami, mającymi zapobiegać wyłudzeniom. Dotyczą one zarówno liczby wymaganych informacji, jak i sposobie weryfikacji wniosków.

Przeciętne wnioski pożyczkowe lub kredytowe wymagają podania wielu danych identyfikacyjnych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu osobistego (wraz z datą wydania i organem wydającym), miejsce urodzenia czy imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki. Jeśli przestępca znajduje się w posiadaniu wszystkich powyższych informacji, wciąż nie powinien uzyskać pożyczki – pracownik w placówce jest zobowiązany do sprawdzenia tożsamości wnioskodawcy w oparciu o zdjęcie.

Na jakie mechanizmy zabezpieczające możemy liczyć w przypadku, gdy do próby wyłudzenia dochodzi przez internet? Podmioty udzielające pożyczek korzystają na tej płaszczyźnie z trzech metod weryfikacyjnych – przelewu na symboliczną kwotę z własnego konta bankowego (uwzględnione na nim dane są porównywane z informacjami zawartymi we wniosku), przesłaniem skanu dowodu osobistego lub wykonanie selfie.

Czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane? Jak mogę temu zapobiec?

Jeśli obawiasz się, że mogłeś paść ofiarą wyłudzenia, zastanów się nad skorzystaniem ze skutecznej metody sprawdzenia swojej obecnej sytuacji finansowej. Na rynku działają również usługi, które ograniczą ryzyko wyłudzenia pożyczki w przyszłości.

Raporty biur informacji kredytowych i gospodarczych

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi kompleksowy zestaw danych na temat zaciąganych przez nas w bankach zobowiązań finansowych. Generowane przez instytucję raporty zawierają informacje na temat wszystkich otwartych rachunków kredytowych. Warto również rozważyć zamówienie raportów z biur informacji gospodarczej, takiej jak BIG InfoMonitor, KRD czy ERIF.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Jeśli jesteś pewien, że w najbliższym czasie nie będziesz chciał skorzystać z żadnych produktów finansowych, rozważ skorzystanie z usługi Bezpieczny PESEL – numer ten zostanie zgłoszony do firm pożyczkowych z adnotacją, że jego posiadacz nie wnioskuje o chwilówkę bądź umowę ratalną.

Włącz alerty BIK

Skutecznym (i dodatkowo płatnym) rozwiązaniem jest uruchomienie alertów BIK – w sytuacji, gdy bank lub instytucja finansowa prześle zapytanie na temat Twojej sytuacji finansowej, zostaniesz o tym poinformowany w czasie rzeczywistym, dzięki czemu będziesz w stanie natychmiast podjąć odpowiednie działania zaradcze.

Dołącz do klientów TAKTO Finanse

Dokładamy wszelkich starań, aby świadczone przez nas usługi spełniały powszechne standardy bezpieczeństwa. Udzielamy finansowania w oparciu o system Kontomatik, który weryfikuje tożsamość pożyczkobiorcy w oparciu o informacje z jego konta bankowego – już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i postaw na rzetelnego pożyczkodawcę.

 brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni