Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Pozwoli to na uporządkowanie systemu emerytalnego w oparciu o trzy rozwiązania: emerytura dożywotnia z ZUS, prywatne środki z systemu pracowniczego (PPK, PPE) i indywidualnego – pisze na swoim Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys. Ponad 15 milionów Polaków stoi przed trudnym wyborem – jak najlepiej zabezpieczyć swoją przyszłość po likwidacji OFE? Sprawdzamy wady i zalety obu rozwiązań.
Czym jest OFE?
Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) miały zostać zlikwidowane ponad rok temu, ale z powodu pandemii Komitet Stały Rady Ministrów przesunął te plany w czasie. Domyślną opcją zarządzania środkami po likwidacji OFE jest przekazanie zgromadzonych tam środków do Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE), ale emeryci mogą również złożyć deklarację o transfer środków do ZUS-u. Muszą to zrobić najpóźniej do 2 sierpnia bieżącego roku. Aktywa netto zgromadzone na kontach OFE wynoszą niemal 150 miliardów złotych, co oznacza, że średnio każdy członek ma do dyspozycji prawie 12 tysięcy złotych. Co zrobić ze zgromadzoną sumą?
ZUS jako alternatywa po likwidacji OFE – wady i zalety
Przekazane do ZUS-u środki będą zgromadzone na tzw. koncie, natomiast na subkoncie zapisano finanse, które zostały uwolnione podczas pierwszego rozłamu OFE w 2015 roku. Ogromną zaletą tej alternatywy jest fakt, że emeryci otrzymają 100% należnej wartości aktywów. Warto również podkreślić, że zgromadzony kapitał powinien rosnąć proporcjonalnie do inflacji.
Wartość aktywów zostanie przekazana do Funduszu Rezerwy Demograficznej, co oznacza, że Państwo stanie się właścicielem akcji, a środków nie będzie można dziedziczyć, nie ma również możliwości jednorazowej wypłaty. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest także gwarancja wypłaty emerytury do końca życia, w formie comiesięcznego wypłacania składki po przekroczeniu wieku emerytalnego.
IKE, czyli domyślny wybór po likwidacji OFE – wady i zalety
Jeżeli zdecydujemy się na domyślną opcję, czyli przekazanie środków po likwidacji OFE do IKE, musimy liczyć się z pokryciem opłaty „przekształceniowej”, która wynosi 15%. Środki będą automatycznie pobrane z aktywów. Co więcej, zgromadzone aktywa nie będą rosły – wypłacimy jedynie tyle, ile wyniesie wartość rachunku. Przechodząc do zalet, warto zwrócić uwagę na fakt, że środki będą podlegały dziedziczeniu, a po przekroczeniu wieku emerytalnego możemy wypłacić je jednorazowo.
Jak widzimy, oba rozwiązania wiążą się z pewnym ryzykiem. Warto indywidualnie rozważyć wszelkie za i przeciw i podjąć świadomą decyzję, ponieważ jej brak będzie oznaczał przyjęcie domyślnego rozwiązania, czyli przekazanie środków do IKE.
Potrzebujesz dodatkowych środków na już?
Potrzebujesz zastrzyku gotówki, a do wypłaty świadczeń emerytalnych długa droga? Zapoznaj się z naszą propozycją pożyczki długoterminowej. Oferujemy finansowanie w maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych, które rozłożymy na 40 komfortowych do spłacenia rat – nie musisz się obawiać, że zadłużenie nadwyręży Twój domowy budżet. Wniosek możesz złożyć online, a po pozytywnej decyzji spodziewaj się dodatkowych środków na koncie nawet w 15 minut.
WRÓĆ