Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Likwidacja WIBOR – co dalej?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 03.06.2022

9 czerwca Rada Polityki Pieniężnej dokonała 9 z rzędu podwyżki stóp procentowych – stopa referencyjna wynosi obecnie 6,00%. Wskaźnik ten nie jest jedynym czynnikiem, który negatywnie wpływa na portfele Polaków. Kredytobiorcy podkreślają również niewspółmiernie wysoką stawkę WIBOR 3M oraz WIBOR 6M, których poziom znacząco odbiega wartości ustalonej stopy referencyjnej. Czy czeka nas likwidacja WIBOR? Co ulegnie zmianie? Zapraszamy do lektury.

Likwidacja WIBOR – na czym polegała dotychczasowa stawka?

WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) to stopa procentowa, która określa stawkę, po jakiej banki decydują się na udzielenie pożyczki innym bankom. Wysokość aktualnej stawki WIBOR to, obok ustalonej przez bank marży, jeden z dwóch czynników wpływających na wysokość kosztów kredytowania.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie brakowało zarzutów, że zawyżona stawka trzymiesięcznego i sześciomiesięcznego WIBOR-u (dwóch najczęściej stosowanych wskaźników), pełni funkcję ukrytej marży bankowej, stanowiący dodatkowe źródło zarobków dla udzielających finansowania banków. W odpowiedzi na coraz bardziej dotkliwe raty, rząd zapowiedział likwidację WIBOR-u i zastąpienie go bardziej przyjaznym dla kredytobiorców wskaźnikiem.

Likwidacja WIBOR to część programu pomocowego dla przedsiębiorców

W kwietniu 2022 roku rząd premiera Mateusza Morawieckiego ogłosił czteropunktowy plan wsparcia dla kredytobiorców, których domowy budżet został mocno nadszarpnięty przez rosnące raty kredytów. Program obejmuje następujące kroki:

  • likwidacja WIBOR od 1 stycznia 2023 roku,
  • możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w latach 2022-23, które będą przysługiwać kredytobiorcom raz na kwartał – odroczone raty nie będą generować żadnych dodatkowych kosztów,
  • uruchomienie funduszu, który wzmocni odporność sektora bankowego – na jego funkcjonowanie banki mają przekazać kwotę 3,5 mld złotych, pochodzących z zysków własnych,
  • rozbudowa działającego obecnie Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców – osoby spłacające kredyt, które znajdują się w ciężkiej sytuacji, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 2 tys. złotych przez okres 3 lat.

Jaki wskaźnik zastąpi dotychczasowy WIBOR?

Odstąpienie od WIBOR-u pociąga za sobą konieczność ustalenia nowego wskaźnika. Aktualnie pod uwagę brane są cztery wskaźniki:

  • stawka referencyjna POLONIA,
  • WIRD (Warszawski Wskaźnik Rynku Depozytowego),
  • WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego),
  • WRR (Warsaw Repo Rate).

Jakie oszczędności przyniesie nam likwidacja WIBOR?

Jednym z bardziej korzystnych z perspektywy kredytobiorców propozycji zdaje się być POLONIA, która zapewniająca klientom relatywnie najkorzystniejsze warunki pożyczkowe. Ile mogą wynosić różnice w całkowitym oprocentowaniu? Z danych opracowanych przez Departament Operacji Krajowych NBP wynika, że 10 czerwca stawka POLONIA wynosiła 5,67%. To o ponad punkt procentowy mniej niż analogiczne notowanie WIBOR 3M (6,77%) czy WIBOR 6M (7,03%). W zależności od wysokości zaciągniętego kredytu (i pozostałego okresu spłaty), likwidacja WIBOR może przełożyć się na oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych w skali miesiąca.

 



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni