Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Marki własne - sposób na domowe oszczędności

DOM OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 28.06.2017

Choć łatwo jest przyzwyczaić się do markowych produktów spożywczych, to trudniej znieść ich cenę. Czy faktycznie to, co dobre, musi więcej kosztować?Choć łatwo jest przyzwyczaić się do markowych produktów spożywczych, to trudniej znieść ich cenę. Czy faktycznie to, co dobre, musi więcej kosztować? Czy nie ma sposobu na to, by oszczędzać na codziennych zakupach bez rezygnacji z wysokiej jakości?

Marki własne – sposób na oszczędności

Marki własne to produkty produkowane przez jedną firmę, a sprzedawane pod marką innej. Marki własne zdominowały półki sklepowe dyskontów spożywczych. Znajdziemy je także w wielu sieciach hipermarketów. Mogą mieć nazwę sklepu (na przykład marki w sieci Carrefour) lub swoje unikalne nazwy (jak np. kosmetyki BeBeauty w sieci Biedronka). Początkowo marki własne były postrzegane jako produkty gorszej jakości. Dziś jednak coraz większa liczba klientów (także tych zamożniejszych) chętnie po  nie sięga, bowiem okazuje się, że często jakością nie odbiegają od produktów sygnowanych logotypami znanych marek. Za to są o wiele tańsze.

Skład taki sam, a niższa cena

Zazwyczaj towar produkowany pod markami własnymi przeróżnych sieci handlowych wytwarzany jest z tych samych komponentów i na tych samych liniach produkcyjnych, na których powstają produkty markowe danego producenta – najczęściej nie różnią się ani składem, ani też jakością ze względu na rygorystyczne jej kontrole.

Dlaczego zatem kosztują mniej?

Przede wszystkim dzięki ogromnym zamówieniom, przy których jak najbardziej możliwa jest negocjacja cen, a także dzięki mniejszym wydatkom związanym z reklamą i marketingiem i dystrybucją towaru. Zatem wybierając markę własną, możesz mieć dokładnie ten sam produkt, ale za niższą cenę.

Czytaj etykiety

Aby mieć pewność co do jakości produktu, zawsze warto spojrzeć na producenta i skład. Te informacje znajdziesz zazwyczaj na odwrocie opakowania – sprawdzaj je regularnie, ponieważ stała jest nazwa marki własnej, a producent – niekoniecznie.

 

Czasem może się zdarzyć, że jednak produkt marki własnej nie będzie odpowiadał Ci pod względem jakości.

Kiedy należy podejrzewać gorszą jakość?

Trudno o konkretne wytyczne, bowiem ceny marek własnych mogą być nawet o połowę niższe od cen towarów markowych, a wciąż mieć tą samą jakość. Wiadomo, że poza pewien pułap z ceny zejść nie można bez obniżenia jakości, ale nie ma możliwości jednoznacznego jego określenia, tym bardziej, że pod markami własnymi sprzedawane są przeróżne produkty, od spożywczych, po chemię gospodarczą.

 

Pozostaje porównywanie składu produktów – jeśli w jogurcie marki własnej na pierwszym miejscu jest cukier, a w składzie markowego jogurtu tego samego producenta – owoce – od razu wiadomo, że zawartość obu opakowań różni się jakością.

Oszczędzaj faktycznie, a nie pozornie

Pamiętaj o tym, że choć możesz zaoszczędzić wybierając marki własne, to jednak celem sieci handlowych jest nakłonienie Cię do wydania jak największej sumy pieniędzy. Kiedy widzisz, że możesz zrobić tańsze zakupy, często sięgasz przy okazji po produkty zupełnie Ci niepotrzebne albo kupujesz na zapas, nie zwracając uwagi na krótki termin przydatności do spożycia.

 

Zatem zawsze dobrze jest zabrać ze sobą listę zakupów i kupować tylko to, co się na niej znajduje. Ale jak najbardziej można na nią wpisać marki własne :)

Planujesz większe zakupy? Weź pożyczkę w TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 2 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni