Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Na czym polega kredyt odnawialny i kiedy warto go wybrać?

POŻYCZKI Opublikowano: 05.10.2022

Oferowany przez banki kredyt odnawialny to limit środków na koncie osobistym, które znajdują się poza saldem. W sytuacji, gdy skorzystamy z przyznanego limitu, przekraczając własne środki, wpływające na konto pieniądze „odnowią” limit. Kredyt odnawialny to bez wątpienia jedno z najtańszych źródeł finansowania – należy jednak pamiętać, że powinien on pełnić funkcję zabezpieczenia domowego budżetu zamiast comiesięcznego „bonusu”. O czym należy pamiętać, decydując się na jego podjęcie?

 

Kredyt odnawialny – najważniejsze pojęcia

Kredyt odnawialny, określany również mianem linii kredytowej czy kredytem w koncie, stanowi bankowy produkt kredytowy, który jest ściśle powiązany z kontem osobistym bądź firmowym. Jego zasada działania opiera się o powiększenie salda klienta o określoną kwotę, która przez cały czas pozostaje do jego dyspozycji. Skorzystanie z tego produktu niemal zawsze wymaga założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku.

Warto podkreślić, że kredyt odnawialny wykorzystywany jest dopiero w momencie, w którym posiadacz rachunku przekroczy dostępny obecnie limit środków. Jak działa to w praktyce? Zasadę działania tego rodzaju finansowania można zobrazować na prostym przykładzie.

Jak działa kredyt odnawialny?

Osoba, która ma przyznany kredyt odnawialny w wysokości 500 złotych, a na jej rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym znajduje się 1 000 złotych, decyduje się kupić telefon za 1200 złotych. Posiadane obecnie środki nie pozwalają na dokonanie takiego zakupu – brakująca kwota zostanie pobrana z dostępnego limitu odnawialnego, a saldo konta wynosić będzie -200 zł. W momencie, w którym na konto klienta wpłynie comiesięczna wypłata w wysokości 3000 złotych, brakujące 200 zł zostanie automatycznie pobrane z konta celem spłaty zobowiązania. Na koncie posiadacza kredytu pozostanie 2800 złotych.

Przytoczony powyżej przykład stanowi, oczywiście, pewne uproszczenie – nie uwzględnia on kosztów oprocentowania, na jakie bank udostępnia nam daną kwotę. Warto pamiętać jednak, że z kosztami finansowania mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy sięgniemy po oferowane środki – część kredytów odnawialnych nie generuje żadnych kosztów w przypadku samego posiadania linii kredytowej. Należy jednak upewnić się, spełniamy ewentualne wymagania „cross-sell”, takie jak odpowiednio wysokie wpływy na dane konto czy przeprowadzenie wymaganej liczby transakcji przy pomocy karty.

Czy kredyt odnawialny to oferta dla każdego?

Oferowany przez banki kredyt odnawialny może stanowić doskonałe zabezpieczenie na wypadek nagłych wydatków bądź nieprzewidzianych kłopotów finansowych. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z niego w sposób odpowiedzialny – nie należy doprowadzić do sytuacji, w której każdego miesiąca musimy przekazujemy część otrzymanego wynagrodzenia na opłacenie poprzednich zakupów.

Warto pamiętać również, że kredyt odnawialny to usługa, która zostaje opłacana w sposób samoczynny, a ewentualny debet zostanie spłacony automatycznie. Rozwiązanie to może nie przypaść do gustu osobom, którym zależy na całkowitej kontroli nad zgromadzonymi środkami.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni