Za pożyczki prywatne uznaje się umowy, w których stroną pożyczającą pieniądze jest osoba nieposiadająca działalności gospodarczej związanej z sektorem finansowym. W przeciwieństwie do ofert tworzonych przez banki i przedsiębiorstwa finansowe, pożyczki prywatne często udzielane są z pominięciem badania historii kredytowej pożyczkobiorcy w bazach BIK i BIG – szans na ich otrzymanie nie przekreśla brak wystarczającej zdolności kredytowej czy nieuregulowane należności.
Jednakże, zaciągnięcie pożyczki od osoby, która nie trudni się taką działalnością na co dzień, może wiązać się z zauważalnym ryzykiem. Na jakie czynniki warto zwracać uwagę, rozważając pożyczki prywatne? Zapraszamy do lektury.
Kiedy sięgamy po pożyczki prywatne?
Oferty na pożyczki prywatne kierowane są przede wszystkim do osób, których relatywnie niewielka zdolność kredytowa bądź niekorzystna historia kredytowa zawężają możliwość sięgnięcia po dodatkowe środki od banków bądź przedsiębiorstw finansowych. Wśród najważniejszych podstaw prawnych, dotyczących tego rodzaju umów, należy wymienić m.in. kodeks cywilny – zgodnie z jego zapisami, osoba prywatna, która udziela pożyczki, musi być ich właścicielem.
W przeciwieństwie do banków i firm pożyczkowych, których oferty muszą być dostosowane do Prawa bankowego, Ustawy o kredycie konsumenckim oraz Ustawy antylichwiarskiej, warunki pożyczek prywatnych w znacznym stopniu opierają się na pojedynczych ustaleniach pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Czynnik ten może okazać się bardzo korzystny w sytuacji, gdy obie strony znają się osobiście, darząc się przy tym dużym zaufaniem – powstałe w ten sposób pożyczki prywatne mogą przybierać bardzo atrakcyjną formę dla pożyczkobiorcy.
Na co należy uważać?
Ryzyko problemów wzrasta, gdy pożyczkodawca traktuje umowę w sposób czysto zarobkowy. Pożyczki prywatne to sektor, nad którym nie czuwają zewnętrzne organizacje, takie jak Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Niezorientowany w kwestiach prawnych pożyczkobiorca może również „nadziać się” na niekorzystną ofertę, pełną niejasnych do interpretacji zapisów czy ukrytych kosztów.
Decydując się na pożyczki prywatne, warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na zapisaną w umowie kwotę pożyczki, lecz również zaproponowaną przez pożyczkodawcę prowizję i oprocentowanie. Bardzo istotna jest również kwestia ewentualnych zapisów na temat zabezpieczenia w przypadku nieprzestrzegania harmonogramu spłaty oraz ewentualnych kar umownych.
Czy pożyczki prywatne to rozwiązanie dla Ciebie?
Pożyczki prywatne to optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy umowa z pożyczkodawcą przyjmuje prostą, niebudzącą wątpliwości formę z racjonalnie określonymi kosztami dodatkowymi. Warto również starannie zapoznać się z wymogami na temat określenia formy zabezpieczenia czy ewentualnymi karami umownymi.
Na osoby, które nie mogą liczyć na atrakcyjną pożyczkę prywatną, czekają oferty od TAKTO Finanse – pożyczki opiewające na nawet 12 000 złotych, podzielone na nawet 42 miesięcznych rat. Klienci o nienagannej historii kredytowej, którzy spłacali już pożyczki pozabankowe, mogą liczyć na preferencyjne raty miesięczne czy możliwość skorzystania z wakacji kredytowych.
WRÓĆ