Myślisz, że żyjesz oszczędnie, a już na pewno nie rozrzutnie, bo na to nie pozwala Ci Twoja sytuacja finansowa? Weź pod lupę swoje wydatki, a zobaczysz, że prawie na każdym kroku niepotrzebnie wydajesz swoje pieniądze. Po prostu je marnujesz! Zresztą sam zobacz.
Przejadasz swoje pieniądze, a nawet gorzej – wyrzucasz je do śmieci
9 milionów ton - tyle rocznie marnuje się żywności w Polsce, w tym 2 miliony ton marnotrawionych jest w gospodarstwach domowych. Także w Twoim. Dlaczego? A to skończył się termin przydatności do spożycia, a to źle przechowywana żywność się popsuła albo nałożyłeś sobie za dużą porcję i część poszła do wyrzucenia. Znasz dobrze takie sytuacje, przecież zdarzają się prawie codziennie. Co zrobić, aby poprawić sytuację? Planuj zakupy, sprawdzaj terminy przydatności do spożycia, dbaj o porządek w lodówce. I nakładaj sobie mniejsze porcje, bo zawsze lepiej wziąć dokładkę, niż wyrzucić jedzenie do kosza. Przecież zmarnowane jedzenie to nic innego, jak zmarnowane pieniądze (nie mówiąc już o niszczeniu środowiska czy względach moralnych). Zobacz więcej o oszczędzaniu w kuchni >
Miesięczne porachunki
Dobrze wiesz, ile miesięcznie wydajesz pieniędzy na wodę, prąd czy gaz. Oczywiście bez tych mediów nie da się obejść, ale rozejrzyj się po swoim domu – telewizor w trybie STAND-BY, zapalone światło w pustej łazience, cieknący kran i gotująca się na kuchence zupa bez przykrywki. Albo czajnik zalany wodą do pełna, podczas gdy Ty robisz herbatę tylko dla siebie. Wszystkie takie drobiazgi generują niepotrzebne koszty.
Ile można na tych drobiazgach zaoszczędzić miesięcznie? Nawet kilkadziesiąt złotych. Jak to zrobić?
- Zamienić kąpiele w wannie na prysznic
- Gotować tylko tyle wody w czajniku, ile faktycznie potrzebujesz
- Gotować pod przykryciem
- Gasić światło po wyjściu z pomieszczenia
- Nie pozostawiać urządzeń w trybie czuwania – kilka na raz możesz wyłączyć jednym ruchem, podpinając je do jednej listwy
- Maksymalnie zapełniać pralkę i prać w możliwie najniższej temperaturze (np. rzeczy tylko do odświeżenia mogą być wyprawne w 20 stopniach)
- Rozważyć zmianę dostawcy prądu lub przemyśleć czy nie warto np. zmienić taryf
To tylko niektóre z propozycji, chyba się zgodzisz z tym, że nie są zbyt kłopotliwe?
Dowiedz się, jak jeszcze możesz zaoszczędzić na rachunkach >
Jazda po oszczędności
Czym dojeżdżasz do pracy? Jeśli środkami komunikacji miejskiej, nie ma co szukać dodatkowych oszczędności, ale gdy jedziesz samochodem, prawdopodobnie przepłacasz. Oczywiście będziesz usprawiedliwiony, gdy po drodze odwozisz dzieci do szkoły, ale jeśli jedziesz sam, może warto by było poszukać wśród sąsiadów lub kolegów z pracy współtowarzysza, który mógłby partycypować w kosztach paliwa? Warto też zwrócić uwagę na wszystkie niepotrzebnie przewożone rzeczy, na przykład skrzynkę z narzędziami, a nawet koło zapasowe (chyba, że jeździsz w dalekie trasy) – to zbędny balast, podnoszący zużycie paliwa.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić na wakacyjnych wyjazdach >
Łakomi na wszystko
Telewizja cyfrowa z dostępem do setki kanałów (a oglądasz tylko kilka, które możesz mieć w niższej cenie), abonament za komórkę z nielimitowanymi minutami do wszystkich, a najczęściej i najdłużej rozmawiasz tylko z kilkoma osobami, Twoja szafa pęka w szwach od rzeczy kupionych za bezcen na wyprzedażach, ale chodzisz tylko w kilku ulubionych rzeczach. Zastanów się, czy nie warto by było bardziej rozsądnie wydawać swoje pieniądze?
Czasem wystarczy zadzwonić do swojego dostawcy usług, by dopasować ofertę do swoich potrzeb i nie dać się złapać na chwytne hasło „im więcej, tym taniej”. Bo skoro nie potrzebujesz więcej, nie bierz. Nie ma nic za darmo.
Zmarnowałeś zbyt dużo pieniędzy i potrzebujesz gotówki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.
WRÓĆ