Bawełna cieszy się bardzo dużą popularnością wśród entuzjastów mody opartej o naturalne materiały. Wykonane z niej ubrania są miłe w dotyku i wygodne, wyróżniają się również uniwersalnym charakterem – można nosić je o każdej porze roku i dowolnej pogodzie. Jednakże, naturalne pochodzenie tego materiału nie oznacza, że jest on w pełni ekologiczny. Dowiedz się, jaki jest wpływ bawełny na środowisko i w jaki sposób możemy przyczynić się do jego ochrony.
Wpływ bawełny na środowisko jest większy niż sądzisz
Bawełna to jeden z materiałów, którego pozycja w branży tekstylnej jest niezagrożona. Konsumenci cenią sobie jej właściwości, chętniej decydując się na wykonaną z niej odzież. Warto pamiętać jednak, że wpływ bawełny na środowisko to kwestia, która budzi wiele uzasadnionych wątpliwości.
1. Zużycie słodkiej wody
Szacuje się, że około 2,5% globalnej powierzchni uprawnej naszej planety jest przeznaczona na uprawę bawełny. Jednakże, sektor ten pochłania aż 6% światowego zużycia słodkiej wody. Co więcej, kraje, w których znajdują się plantacje krzewów bawełny, muszą mierzyć się zarówno z ryzykiem niedoboru czystej wody, jak i zanieczyszczenia jej źródeł.
Kampania informacyjna przygotowana przez National Geographic pokazuje, że produkcja jednego T-shirtu wymaga zużycia 2700 litrów wody – to tyle samo, ile przeciętny człowiek wypija w ciągu 900 dni.
2. Duży ślad węglowy
Wpływ bawełny na środowisko jest również widoczny w kwestiach transportu produkowanych towarów. Zdecydowana większość wiodących marek odzieżowych produkuje swe towary w krajach azjatyckich. Szacuje się, że przeciętna koszulka w trakcie drogi od producenta do klienta końcowego, może przebyć dystans rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów – więcej niż wynosi równik.
3. Wysokie wykorzystanie nawozów i pestycydów
Według danych z lat 2017-18, światowa produkcja bawełny pochłaniała ok. 25% wyprodukowanych środków owadobójczych oraz 10% pestycydów oraz nawozów sztucznych. Warto podkreślić przy tym, że trudno ocenić rzeczywisty wpływ tego typu preparatów na zdrowie i samopoczucie pracowników plantacji.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, przy pracach na plantacjach bawełny każdego roku zatruciu ulega około 25 mln osób. Uzasadnione wątpliwości budzą również skład chemikaliów, stosowanych przy opryskach – pracownicy doświadczają zróżnicowanych problemów zdrowotnych, dotyczących przede wszystkim układu oddechowego.
Wspólnie zadbajmy o środowisko naturalne
Jeśli chcemy ograniczyć negatywny wpływ bawełny na środowisko, kupujmy ubrania od firm, które posiadają certyfikaty wykorzystywania bawełny organicznej (np. GOTS) czy przebadanej pod kątem niebezpiecznych i szkodliwych substancji (OEKO-TEX Standard 100).
Ochrona środowiska przybiera różne formy – nasza firma bierze czynny udział w akcji Posadzimy.pl, polegającej na zalesianiu polskich lasów. Łącznie obsadziliśmy już niemal 750 m2 lasu, które pokrywają roczne zapotrzebowanie na tlen dla 450 osób. Gorąco zachęcamy do udziału w inicjatywach ekologicznych – nawet niewielka zmiana przyczynia się do ochrony naszej planety.
WRÓĆ