Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Naturalna, ale czy ekologiczna? Poznaj wpływ bawełny na środowisko

DOM Opublikowano: 17.07.2022

Bawełna cieszy się bardzo dużą popularnością wśród entuzjastów mody opartej o naturalne materiały. Wykonane z niej ubrania są miłe w dotyku i wygodne, wyróżniają się również uniwersalnym charakterem – można nosić je o każdej porze roku i dowolnej pogodzie. Jednakże, naturalne pochodzenie tego materiału nie oznacza, że jest on w pełni ekologiczny. Dowiedz się, jaki jest wpływ bawełny na środowisko i w jaki sposób możemy przyczynić się do jego ochrony.

Wpływ bawełny na środowisko jest większy niż sądzisz

Bawełna to jeden z materiałów, którego pozycja w branży tekstylnej jest niezagrożona. Konsumenci cenią sobie jej właściwości, chętniej decydując się na wykonaną z niej odzież. Warto pamiętać jednak, że wpływ bawełny na środowisko to kwestia, która budzi wiele uzasadnionych wątpliwości.

 

 

1.      Zużycie słodkiej wody

Szacuje się, że około 2,5% globalnej powierzchni uprawnej naszej planety jest przeznaczona na uprawę bawełny. Jednakże, sektor ten pochłania aż 6% światowego zużycia słodkiej wody. Co więcej, kraje, w których znajdują się plantacje krzewów bawełny, muszą mierzyć się zarówno z ryzykiem niedoboru czystej wody, jak i zanieczyszczenia jej źródeł.

Kampania informacyjna przygotowana przez National Geographic pokazuje, że produkcja jednego T-shirtu wymaga zużycia 2700 litrów wody – to tyle samo, ile przeciętny człowiek wypija w ciągu 900 dni.

2.      Duży ślad węglowy

Wpływ bawełny na środowisko jest również widoczny w kwestiach transportu produkowanych towarów. Zdecydowana większość wiodących marek odzieżowych produkuje swe towary w krajach azjatyckich. Szacuje się, że przeciętna koszulka w trakcie drogi od producenta do klienta końcowego, może przebyć dystans rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów – więcej niż wynosi równik.

3.      Wysokie wykorzystanie nawozów i pestycydów

Według danych z lat 2017-18, światowa produkcja bawełny pochłaniała ok. 25% wyprodukowanych środków owadobójczych oraz 10% pestycydów oraz nawozów sztucznych. Warto podkreślić przy tym, że trudno ocenić rzeczywisty wpływ tego typu preparatów na zdrowie i samopoczucie pracowników plantacji.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, przy pracach na plantacjach bawełny każdego roku zatruciu ulega około 25 mln osób. Uzasadnione wątpliwości budzą również skład chemikaliów, stosowanych przy opryskach – pracownicy doświadczają zróżnicowanych problemów zdrowotnych, dotyczących przede wszystkim układu oddechowego.

Wspólnie zadbajmy o środowisko naturalne

Jeśli chcemy ograniczyć negatywny wpływ bawełny na środowisko, kupujmy ubrania od firm, które posiadają certyfikaty wykorzystywania bawełny organicznej (np. GOTS) czy przebadanej pod kątem niebezpiecznych i szkodliwych substancji (OEKO-TEX Standard 100).

Ochrona środowiska przybiera różne formy – nasza firma bierze czynny udział w akcji Posadzimy.pl, polegającej na zalesianiu polskich lasów. Łącznie obsadziliśmy już niemal 750 m2 lasu, które pokrywają roczne zapotrzebowanie na tlen dla 450 osób. Gorąco zachęcamy do udziału w inicjatywach ekologicznych – nawet niewielka zmiana przyczynia się do ochrony naszej planety.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni