W życiu nie da się wszystkiego przewidzieć, ani też przygotować na niespodziewane wydatki. A na pewno nie wtedy, kiedy nie zarabia się wielkich pieniędzy. Dlatego może się zdarzyć, że pewnego dnia nagle będziesz potrzebować dodatkowej gotówki. Skąd ją wziąć?
Kiedy nie dysponujesz własnymi oszczędnościami (zgromadzonymi na przykład w postaci funduszu awaryjnego), możesz rozważyć opcję kredytu gotówkowego lub pożyczki. Jeśli potrzebujesz gotówki na cito, nie trać czasu na ubieganie się o kredyt w banku. Choć mogą Ci zostać zaproponowane atrakcyjne warunki, czas oczekiwania zazwyczaj jest mniej atrakcyjny, podobnie jak rygorystyczne zasady weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy, którym nie każdy może sprostać. Szybciej uzyskasz pożyczkę w instytucji z sektora pozabankowego, także pod względem wiarygodności i zdolności kredytowej. Do rozważenia jest także pożyczka od członka rodziny lub sąsiada.
Pożyczki międzysąsiedzkie i rodzinne
Kiedy chcesz pożyczyć pieniądze od sąsiada lub członka rodziny, pamiętaj, że równocześnie z pożyczką gotówkową zaciągasz dług wdzięczności. Być może w najbliższej przyszłości trzeba będzie go spłacić i zrewanżować się podobną lub inną przysługą. To jeszcze nic. Prawdziwy kłopot może się pojawić wraz z problemami ze spłatą zaciągniętego po sąsiedzku lub w rodzinie zobowiązania. Niekoniecznie z Twojej winy, bo może się też okazać, że pożyczkobiorca znajdzie się nieoczekiwanie w trudnej sytuacji finansowej – wówczas Twoje problemy nie będą miały dla niego znaczenia – upomni się o swoje pieniądze wcześniej, niż się umawialiście. Dlatego pożyczając pieniądze od nawet najbardziej zaufanej osoby, warto spisać z nią umowę pożyczki, nawet jeśli pożyczasz mniejsze kwoty (według prawa jakiekolwiek pożyczki powyżej 500 zł wymagają spisania umowy). Wówczas możesz uniknąć wielu przykrych niespodzianek, które mogą się pojawić w przypadku niejasnych zasad, na jakich została udzielona pożyczka, choć zdarza się, że nawet pomimo umowy, zgrzyt pozostanie na lata.
Jak nie rodzina lub znajomi, to kto?
Firma pożyczkowa kierująca się zasadami odpowiedzialnego pożyczania. Jeśli taką wybierzesz, możesz być pewien, że pożyczka zostanie dopasowana do Twoich realnych możliwości jej spłaty (o ile Ty sam dobrze przemyślisz swoją decyzję i podasz prawdziwe informacje dotyczące Twoich zarobków i kosztów stałych), w związku z czym ryzyko problemów z jej spłatą będzie minimalne. Gdyby jednak pojawiły się problemy z terminowym regulowaniem zobowiązania, nikt nie będzie czuł do Ciebie urazy. Oczywiście w takiej sytuacji będziesz musiał ponieść konsekwencje niewywiązywania się z umowy (na przykład w postaci dodatkowych kosztów w przypadku monitów), ale nikt nie będzie się na Ciebie obrażał. Co więcej – w przypadku gdy nie będziesz unikał kontaktu z pożyczkodawcą, a szukał porozumienia, możesz liczyć na zrozumienie z jego strony i chęć znalezienia rozwiązania trudnej sytuacji w sposób, który będzie do przyjęcia również przez Ciebie.
Przeczytaj także czym jest fundusz awaryjny i poduszka finansowa >
Potrzebujesz gotówki na niespodziewane wydatki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.
WRÓĆ