Nowy Rok stanowi znakomity punkt wyjścia do wdrożenia zmian na lepsze. Mogą one dotyczyć wielu płaszczyzn codziennego życia, związanych m.in. ze zdrowiem bądź pracą. Początek 2020 roku to też dobra okazja, aby zastanowić się nad zgubnymi nawykami, które pochłaniają najwięcej czasu lub pieniędzy. Z których przyzwyczajeń warto zrezygnować z pierwszej kolejności (i dlaczego)?
Rzucenie palenia
Odstawienie papierosów to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych, które bardzo często łamane jest godzinę później. Niestety, rezygnacja z nikotyny często nie udaje się nawet tym osobom, które traktują podjęte zobowiązanie z należytą stanowczością. Duża część palaczy prędzej czy później wraca do nałogu, usilnie obiecując poprawę w niedalekiej przeszłości. Na szczęście, istnieje pewien uniwersalny argument, który może zmniejszyć entuzjazm do papierosów nawet największych entuzjastów „relaksacyjnego dymka”.
Tym argumentem są oczywiście pieniądze. Niemal każdy z nas, kto choć raz wspomniał osobie palącej o szkodliwości palenia, z pewnością usłyszał odpowiedź, że stryjek/ciocia/dziadek/babcia palił(a) całe życie i dożyła do dziewięćdziesiątki. Oczywiście, wypowiedzi tego typu nie są żadnym rzeczowym argumentem, lecz utwierdzają osoby palące w przekonaniu, że papierosy są niesłusznie obwiniane za problemy zdrowotne.
Na szczęście, argument o szkodliwym wpływie palenia na portfel jest znacznie trudniejszy do obalenia. Osoba, która spala dziennie standardową paczkę papierosów (20 sztuk) za ok. 15 złotych, wydaje miesięcznie aż 450 zł. W skali roku, suma ta waha się w okolicach 5,5 tys. złotych. W co zainwestowałbyś zaoszczędzone w ten sposób pieniądze?
Przeanalizuj swoje comiesięczne wydatki
W dobie ogromnej popularności modelu subskrypcyjnego, przeciętne gospodarstwo domowe korzysta z coraz większej liczby usług rozliczanych z miesięczną częstotliwością. Nie licząc „niezbędnych do życia” Internetu czy abonamentu na komórkę, wiele osób decyduje się na podpisanie umowy na telewizję cyfrową lub skorzystanie z jednego (bądź kilku) portali streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO. Posiadacze konsol nierzadko decydują się na wykupienie dostępu do bazy gier (PlayStation Plus, Xbox Pass), w których jednorazowe opłaty za poszczególne tytuły zostały zastąpione miesięczną kwotą. Do powyższych wydatków nierzadko dochodzi również np. Spotify.
Warto jednak starannie przeanalizować osobiste zapotrzebowanie na poszczególne subskrypcje. Być może nie korzystasz z konsoli tyle co wcześniej i warto zrezygnować z tej usługi? Dobrym wyjściem jest również rotacyjne korzystanie z serwisów streamingowych, dzięki czemu bez trudu nadrobisz nowości od każdej liczącej się platformy.
Zaoszczędzone pieniądze warto ulokować w odkładany od dawna remont czy zakup nowego sprzętu domowego. W przypadku brakującej kwoty, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczenie jej w formie zobowiązania długoterminowego od TAKTO Finanse – firmy oferującej nawet 12 000 złotych, które Klient może podzielić na elastyczne 42 raty. Zacznij Nowy Rok ze znacznymi oszczędnościami.
WRÓĆ