Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

O czym należy pamiętać, tworząc roczny budżet domowy?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 03.02.2020

W jednym z opublikowanych na naszym blogu artykułów, analizowaliśmy strukturę budowy planu wydatków i szukaliśmy sposobów, jak uczynić go możliwym do zrealizowania. Zgodnie z przyjętym kluczem, miesięczny budżet skupiał się na stałych, powtarzalnych wydatkach, podczas gdy roczny plan skupiał się na „nadprogramowych” kosztach ze wszystkich dwunastu miesięcy. Czy istnieje możliwość zespolenia miesięcznej i rocznej analizy w jeden, szeroki budżet? O czym należy pamiętać?

Kluczem jest powtarzalność

Za jedną z najprostszych metod rozróżnienia wydatków z zakresu miesięcznego budżetu domowego i rocznego planu wydatków jest określenie, czy mają one charakter cykliczny. Powtarzające się regularnie wydatki z miesięcznego budżetu domowego to m.in. wydatki „na życie” i opłaty. W roczny plan wydatków należy wliczyć przewidywane koszty np. wakacyjnego wyjazdu. Roczny budżet domowy ma na celu zestawienie obu typów wydatków w jedną, łatwą do policzenia całość.

Rozpisanie tego typu analizy stwarza nam możliwość „rozciągnięcia” pojęcia cykliczności do całego roku kalendarzowego. W końcu niemal każdego roku mamy do czynienia z tymi samymi, powtarzalnymi wydatkami, związanymi z wyjazdem na wakacje, zakupami na święta Bożego Narodzenia czy przygotowaniem urodzinowych prezentów dla najbliższych. Opracowanie kompleksowego rocznego budżetu może przynieść wiele korzyści, wiąże się jednak z licznymi wyzwaniami w postaci rozmaitych czynników losowych (jak również zawodnej ludzkiej pamięci).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto stworzyć całoroczny budżet?

Największą korzyścią, jaką przyniesie stworzenie rocznego budżetu, jest możliwość dostosowania przyszłych wydatków do przewidywanych okoliczności. Bardzo dobrym przykładem może być tu m.in. grudzień, w którym dodatkowe, świąteczne wydatki często przeplatają się z wyższymi opłatami za ogrzewanie. Ową tendencję uwzględnić może właśnie rozpiska budżetu, w której dobrze jest zawrzeć przewidywania, oparte o rachunki z zeszłego roku.

Drugą dużą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest relatywnie duża precyzja w określeniu „kryzysowych” momentów w skali roku, kiedy ryzyko przekroczenia budżetu jest najwyższe. Oczywiście, świadomość takiego ryzyka nie stanowi rozwiązania problemu – pozwala jednak odpowiednio przygotować się na przyszłe wyzwanie i poszukać ewentualnych oszczędności. W najbardziej komfortowej sytuacji są oczywiście te osoby, których stałe, miesięczne wydatki nie zabierają całej wypłaty.

O czym należy pamiętać, planując budżet?

Aby układany budżet roczny jak najwierniej odzwierciedlał przyszłe wydatki, powinien on uwzględniać następujące czynniki:

  • stałe wydatki „na życie” (zakupy spożywcze, rachunki, chemia)
  • wydatki sezonowe (np. odzież)
  • koszty okolicznościowe (prezenty gwiazdkowe i urodzinowe)
  • wydatki na całą rodzinę (np. zimowy lub letni wyjazd).

Zsumowanie powyższych wydatków pozwoli Ci na rozważenie kolejnych zakupów i inwestycji, ułatwi również ustalenie wysokości kwoty, którą powinieneś co miesiąc odłożyć na konto oszczędnościowe.

Niestety, nie wszystkie istotne wydatki można przewidzieć. W kryzysowej sytuacji nie wahaj się skorzystać z oferty pożyczki długoterminowej od TAKTO Finanse – firmy, oferującej finansowanie o wysokości nawet 12 000 złotych, które będziesz mógł podzielić nawet na 40 komfortowych rat. Stwórz odpowiedni budżet roczny i przygotuj się na nadchodzące wydatki.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni