Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Obowiązki firmy pożyczkowej wobec pożyczkobiorcy

POŻYCZKI Opublikowano: 04.04.2018

Obowiązki firmy pożyczkowejFirmy pożyczkowe, choć nie należą do sektora bankowego, podlegają Ustawie o Kredycie Konsumenckim i tzw. ustawie antylichwiarskiej. Dzięki temu udzielane przez nie pożyczki są tak samo bezpieczne, jak te oferowane przez banki. Ponieważ jednak nie wszystkie instytucje finansowe działają uczciwie, warto wiedzieć, jakie obowiązki względem pożyczkobiorców nakłada na firmy pożyczkowe prawo.

Szczegółowa informacja

Podstawowym obowiązkiem pożyczkodawcy jest rzetelne poinformowanie pożyczkobiorcy o warunkach udzielanej mu pożyczki. Informacje muszą być wyczerpujące i przekazane w czytelny sposób w postaci formularza informacyjnego. W szczególności musisz zostać poinformowany o:

  • kosztach pożyczki (prowizjach i wszelkich innych kosztach, stopie procentowej, RRSO)
  • całkowitej kwocie do spłaty
  • terminie wypłaty pożyczki
  • warunkach spłaty  
  • skutkach braku płatności w wyznaczonym terminie
  • prawie do wcześniejszej spłaty pożyczki
  • prawie odstąpienia od umowy pożyczki

W formularzu powinny też znajdować się Twoje dane, a także data określająca, do kiedy zawarte w im informacje będą wiążące przy zawieraniu umowy.

 

W umowie pożyczki muszą się znaleźć te same informacje – dokładnie ją przeczytaj przed podpisaniem dokumentu. Jeśli pożyczasz pieniądze na odległość, masz prawo zapoznać się z warunkami umowy przed jej zawarciem – powinny być one przekazane na trwałym nośniku, na przykład mailem. Razem z umową powinieneś otrzymać także wzór odstąpienia od umowy.

Ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy

Kolejnym obowiązkiem ciążącym na firmie pożyczkowej jest ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Twoje szanse na pożyczkę są szacowane na podstawie informacji, które dostarczysz (na przykład o dochodach, warunkach zatrudnienia, liczbie osób w gospodarstwie domowym), a także tych zawartych w bazach BIK lub też we własnych zasobach firmy, jeśli korzystasz z jej usług po raz kolejny. Im bardziej dociekliwa instytucja, tym większe prawdopodobieństwo, że pożyczka zostanie dopasowana do Twoich możliwości. Pamiętaj, że nawet jeśli podane przez Ciebie informacje nie będą poddawane weryfikacji, to na Tobie będzie ciążył obowiązek spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Nie zawyżaj dochodów, nie ukrywaj innych zobowiązań finansowych.

 

Pamiętaj, że obowiązki firm pożyczkowych wobec pożyczkobiorców nie zwalniają Cię od dokładnego zapoznania się z treścią podpisywanej przez Ciebie umowy. Na Tobie, jako pożyczkobiorcy, też ciążą obowiązki. To Ty jesteś odpowiedzialny za spłatę zaciągniętego przez Ciebie zobowiązania - na zasadach, na jakie wyraziłeś zgodę, podpisując dokument umowy o pożyczkę

 

Sprawdź także jak zrezygnować z pożyczki >

 

Potrzebujesz gotówki?  Weź pożyczkę w TAKTO Finanse. Obowiązkowo!Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni