Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Odpowiedzialne pożyczanie - co oznacza dla pożyczkobiorcy?

POŻYCZKI Opublikowano: 04.05.2018

odpowiedzialne pożyczanieKiedy pożyczasz pieniądze, odpowiedzialność za spłacenie zaciągniętego zobowiązania ciąży na Tobie – to oczywiste. Jednak firmy pożyczkowe powinny czuć się współodpowiedzialne za swojego Klienta. Nie wszystkie do takiej odpowiedzialności się poczuwają, dlatego też, wybierając pożyczkobiorcę zwróć uwagę, czy przyświeca mu idea odpowiedzialnego pożyczania.

Odpowiedzialne pożyczanie


Odpowiedzialne pożyczanie
(ang. responsible lending) to odpowiedzialność i troska o finanse Klienta – poprzez udzielenie mu pożyczki, jaką będzie mógł bez problemów spłacić na wcześniej ustalonych zasadach i terminie. To także działanie zgodnie z przepisami, którym podlegają firmy pożyczkowe (czyli zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim), a także poszanowanie praw konsumenta. Co to oznacza?

 

Jasne informacje

 

Z przepisów prawa, a także z troski o Klienta, wynika konieczność jasnego i prostego przedstawienia przez potencjalnego pożyczkodawcę zasad, na jakich zostanie udzielona pożyczka. Tylko wówczas będziesz mógł podjąć rozsądną decyzję, jeśli będziesz znać jej konsekwencje – między innymi całkowity koszt udzielenia pożyczki, RRSO, czy też skutki zalegania ze spłatą zobowiązania. Każda firma działająca w myśl idei odpowiedzialnego pożyczania powinna zadbać o to, byś mógł wcześniej zapoznać się z warunkami umowy. Powinna być ona napisana w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, a w przypadku, gdyby się one pojawiły, powinieneś mieć możliwość skonsultowania się z przedstawicielem pożyczkodawcy w celu ich wyjaśnienia. Im jaśniej przedstawione zasady, tym mniejsze prawdopodobieństwo przykrych niespodzianek.

 

Ocena wiarygodności i zdolności kredytowej

 

W trosce o Klienta (jak i swoje interesy) firma pożyczkowa powinna dokonać rzetelnej oceny Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej. W tej kwestii wiele zależy od Ciebie i Twojej szczerości – zwłaszcza kiedy pożyczkodawca, byś mógł dostać pożyczkę szybko i wygodnie, formalności ogranicza do minimum. Jeśli pożyczkodawcy wystarczy Twoje oświadczenie o zarobkach i nie wymaga zaświadczeń od pracodawcy, to nie znaczy, że możesz fantazjować na ich temat. Fikcyjnymi pieniędzmi pożyczonych nie spłacisz.

 

Spodziewaj się, że dla Twojego bezpieczeństwa (a także dla bezpieczeństwa pożyczkodawcy) zostanie sprawdzona Twoja historia kredytowa w BIK. Chlubna czy niechlubna, jest odzwierciedleniem Twojego podejścia do pożyczania pieniędzy. Jeśli nie do końca jesteś z niej zadowolony, pomyśl o tym, jak ją zmienić, a przede wszystkim – jak popracować nad swoją odpowiedzialnością za sprawy finansowe.

 

Bądź odpowiedzialny za swoje decyzje


Decyzję o wzięciu pożyczki musisz podjąć odpowiedzialnie – najpierw rozważ, czy rzeczywiście musisz pożyczyć pieniądze i czy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie bez nadmiernego nadwerężania domowego budżetu. Kolejny krok to wybór rzetelnej firmy, dla której odpowiedzialne pożyczanie jest standardem. Ostatni to dokładne zapoznanie się z warunkami umowy przed jej podpisaniem. Proste zasady, by spłata pożyczki również była prosta.

 

Przeczytaj także jak poprawić zdolność kredytową >

 

Chcesz wziąć pożyczkę od odpowiedzialnego pożyczkodawcy? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni