Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Czy można odstąpić od umowy pożyczki?

POŻYCZKI Opublikowano: 09.08.2017

Podpisałeś umowę pożyczki, a tymczasem okazało się, że z wyzwaniem finansowym poradziłeś sobie bez dodatkowych pieniędzy? Podpisałeś umowę pożyczki, a tymczasem okazało się, że z wyzwaniem finansowym poradziłeś sobie bez dodatkowych pieniędzy? Skorzystaj z ustawowego prawa do odstąpienia od takiej umowy – masz na to 2 tygodnie.

14 dni na odstąpienie od umowy

Przyjęło się uważać, że 14-dniowy okres, w którym możesz odstąpić od umowy pożyczki, obowiązuje tylko wówczas, gdy umowa była podpisana na odległość. Tymczasem dotyczy on każdego rodzaju umowy o pożyczkę. Nieważne, czy dokumenty podpisałeś w domu, w lokalu firmy czy też wziąłeś pożyczkę online. Zgodnie z prawem możesz w ciągu 14 dni odstąpić od każdej takiej umowy, także wówczas gdy była zawierana z firmą oferującą pożyczki pozabankowe.

Wystarczy prawidłowo wypełniony formularz

Formularz powinien być dołączony do Twojej umowy. Jeśli nie jest, błąd leży po stronie pożyczkodawcy. Co zrobić w takiej sytuacji? Najprościej poprosić o niego w placówce firmy, która udzieliła Ci pożyczki. Jeśli nie jest to możliwe (na przykład brałeś pożyczkę online), możesz napisać oświadczenie własnoręcznie. Najważniejsze, aby w formularzu znalazły się wszystkie potrzebne dane i odpowiednia treść:
- Jednoznaczny nagłówek, np. „Odstąpienie od umowy pożyczki”
- Dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy (lub pożyczkobiorców, np. w przypadku małżeństwa), włącznie z adresami
- Data zawarcia umowy, jej numer, kwotę na jaką została udzielona pożyczka, wysokość ewentualnych dodatkowych opłat, data wpłynięcia pieniędzy na konto
- Formuła: „Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”.
- Podpis pożyczkobiorcy (lub pożyczkobiorców)
- Aktualna data

Formularz wypełniony i co dalej

Formularz odstąpienia od umowy pożyczki przekaż pożyczkodawcy – osobiście za potwierdzeniem odbioru, pocztą – najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem nadania i odbioru. Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, powinieneś mieć dowód dostarczenia dokumentu pożyczkodawcy.

 

Zwróć uwagę na fakt, że o terminie odstąpienia od umowy pożyczki decyduje data nadania, a nie data odbioru. Możesz więc wysłać pismo pocztą nawet w ostatni dzień 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

Zwróć pieniądze

Jak tylko odstąpisz od umowy pożyczki, jak najprędzej zwróć pożyczone pieniądze. O wyliczenie odsetek za okres, w którym nimi dysponowałeś, najlepiej jest poprosić pożyczkodawcę. Tak naprawdę spieszyć się musisz właśnie z powodu odsetek. Na zwrot masz 30 dni od momentu odstąpienia od umowy (np. od dnia, w którym nadałeś do pożyczkodawcy list). Jeśli w tym czasie pieniędzy nie zwrócisz, odstąpienie od umowy będzie nieważne.

 

Jeśli jest to możliwe, weź od pożyczkodawcy potwierdzenie spłacenia całości ciążących na Tobie zobowiązań.

 

Pamiętaj, że po upływie 14 dni od podpisania umowy o pożyczkę właściwie nie ma możliwości rozwiązania umowy z pożyczkodawcą. Dlatego zanim cokolwiek podpiszesz, dobrze przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości (zobacz więcej >), jak również dostępne na rynku oferty pożyczek. Jeśli nie masz wcześniejszych doświadczeń z firmami oferującymi pożyczki, kieruj się opinią innych osób. Zobacz opinie innych o TAKTO Finanse >

Szukasz pożyczki na atrakcyjnych warunkach? Wypróbuj TAKTO Finanse!Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni