Przygotowanie długofalowego planu wydatków może przynieść Ci wymierne korzyści. Niezależnie od uzyskiwanych dochodów, właściwe oszacowanie przyszłych kosztów pozwala na efektywne zarządzanie domowym budżetem, uniknięcie zbędnych wydatków oraz usprawnienie comiesięcznego oszczędzania. O czym musisz pamiętać, aby ułożony przez Ciebie plan wydatków jak najdokładniej oddawał przewidywane przychody i rozchody?
1. Nie myl planu wydatków z budżetem domowym
O ile budżet domowy ma za zadanie przewidzieć różnicę między zarobkami domowników a zakładanymi wydatkami (najczęściej w skali miesiąca), plan wydatków ma znaczenie o wiele bardziej inwestycyjne i obejmuje on najczęściej 12 miesięcy. W przeciwieństwie do budżetu domowego, który zazwyczaj uwzględnia wyłącznie cykliczne, stałe wydatki, plan wydatków ma za zadanie „stworzenie miejsca” pod większe, planowane koszty, takie jak zakup auta czy powiększenie się rodziny.
2. Układaj plan wydatków aż do skutku
Owocne ułożenie planu wydatków to nie tylko lista przewidzianych na przyszłość kosztów. Zestawienie szacowanych dochodów i rozchodów powinno być poparte racjonalną analizą, zakończonej konkretnym wynikiem.
Rezultat wyliczeń może nasunąć Ci rozmaite wnioski. W przypadku istotnych niedoborów przyszłej gotówki, może zaistnieć konieczność rozejrzenia się za dodatkowymi źródłami dochodów. Jeśli według Twoje planu przyszłe wydatki i przychody uzupełniają się „na styk”, warto rozważyć ograniczenie zbędnych wydatków lub odłożenie ich w czasie. Jeśli prognozowane wyniki są zadowalające, zastanów się nad odpowiednim ulokowaniem nadwyżki finansowej.
3. Przewiduj „czarną godzinę”
Rzetelny plan wydatków może okazać się kluczowy w momencie, w którym przewidujesz możliwość stagnacji finansowej lub istotnego zmniejszenia dochodów. Planujesz zmienić pracę „w ciemno”, zakładając ewentualną przerwę pomiędzy zatrudnieniem? Wybierz miesiąc, w którym nie spodziewasz się większych wydatków. Jesteś freelancerem, któremu kończy się ważny kontrakt? Uwzględnij potencjalny zastój w przewidywanych dochodach.
Rzecz jasna, wiedza na temat potencjalnego kryzysu nie stanowi rozwiązania sama w sobie. Pozwoli Ci jednak na dostosowanie swojej polityki finansowej do ewentualnych okoliczności, dzięki czemu wszelkie zmiany zarobkowe staną się o wiele mniej dotkliwe.
4. Sięgnij po zeszłoroczne dochody
W przypadku stałych dochodów (umowa o pracę lub regularny, długoterminowy kontrakt), warto zajrzeć do zeznań PIT z lat wcześniejszych. Weryfikacja dochodów netto, podzielonych na 12 miesięcy, pozwoli Ci błyskawicznie przewidzieć przyszłoroczne dochody Twoje i Twojego partnera.
Dużą zaletą tej metody jest możliwość oszacowania zwrotu bądź niedopłaty podatku, która pozwoli dostosować wydatki do kwietnia, kiedy to musi nastąpić ostateczne rozliczenie z fiskusem. Korzystanie z formularza PIT ułatwia również błyskawiczne zapoznanie się z innymi źródłami dochodu, takimi jak ewentualny wynajem, renta lub emerytura, zasiłek lub dodatek 500+.
5. Usystematyzuj swoje wydatki
O ile w teorii etap ten wydaje się bardzo prosty (wiemy przecież, na co wydajemy swoje pieniądze), niedokładne oszacowanie kosztów może zaburzyć nawet najbardziej dopracowany plan. W jaki sposób podzielić wydatki, aby jak najdokładniej oszacować poniesione przez nas koszty?
Podział ze względu na powtarzalność wydatków w cyklu rocznym:
- regularne (czynsz oraz media, umowy abonamentowe, „na życie”),
- powtarzalne w czasie (wyjazd wakacyjny, zakupy gwiazdkowe, prezenty urodzinowe),
- ruchome (kontrole lekarskie, odzież).
Podział ze względu na kategorie:
- codzienne (jedzenie, chemia/kosmetyki, lekarstwa, transport),
- comiesięczne (czynsz, prąd, gaz, woda, internet, telefon),
- roczne (przegląd techniczny, ubezpieczenie),
- osobiste (hobby, samorozwój, nałogi).
Powyższa propozycja może być rozbudowana zgodnie z ponoszonymi kosztami, aby jak najwierniej odzwierciedlać strukturę poniesionych wydatków. Nie da się jednak ukryć, iż nie wszystkie wydatki mogą zostać uwzględnione w układanym planie, a nagłe wypadki potrafią znacznie wydrenować domowy budżet.
W takiej sytuacji nie wahaj się skontaktować z doradcami klienta TAKTO Finanse. Wystąp o przejrzystą pożyczkę, którą będziesz mógł rozłożyć na wygodne raty. Nie musisz obawiać się również o ukryte koszty – w TAKTO Finanse kwotę spłaty poznasz w trakcie podpisywania umowy. Zaufaj wiarygodnej firmie!
WRÓĆ