Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Oszczędna jazda autem

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 16.01.2017

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Są na to sposoby! Dowiedz się, jak prowadzić i dbać o samochód, żeby zaoszczędzić pieniądze, które przeznaczasz na benzynę.Samochód to spory wydatek – zarówno jeśli chodzi o jego zakup, jak i utrzymanie. Poznaj zasady eko jazdy, czyli sposobu prowadzenia auta, dzięki zastosowaniu którego zużyjesz kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt procent paliwa mniej. Takie efekty osiągniesz, gdy podążysz za naszymi wskazówkami.

 

Usuń zbędne obciążenia

 

Lubisz wozić wiele rzeczy w samochodzie? Jeśli tak, to niestety zwiększasz w ten sposób zużycie paliwa. Około 100 kg dodatkowej wagi przekłada się na zużycie ok. 0,7 l paliwa/100 km. Unikaj także dodatkowego oporu. Jeśli nie musisz nic przewozić na bagażniku dachowym – wymontuj go, ponieważ podczas jazdy z bagażnikiem zużycie paliwa wzrasta o ok. 20%. Jeżeli jeździsz samochodem tylko po mieście to możesz zrezygnować z wożenia koła zapasowego i zamiast niego zdecydować się na zestaw naprawczy lub niewielką pompkę do kół.

 

Kontroluj ciśnienie w oponach

 

Co jakiś czas sprawdzaj, czy ciśnienie w oponach Twojego wozu jest prawidłowe. Zbyt niskie skutkuje nie tylko odkształcaniem się opon, ale prowadzi również do zwiększenia zużycia paliwa o ok. 10%. Używaj opon zimowych tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, ponieważ mają grubszy bieżnik niż opony letnie, przez co opory toczenia są większe, a więc wzrasta zużycie paliwa. Warto także przyjrzeć się stanowi technicznemu auta. Jeśli stan amortyzatorów, sprężyn lub półosi pozostawia sporo do życzenia to wtedy samochód będzie zużywał więcej paliwa.

 

Płynna jazda

 

Podczas jazdy staraj się zachowywać równomierną prędkość – nie przyspieszaj ani nie hamuj zbyt gwałtownie. Uważnie obserwuj sytuację na drodze i przewiduj, co może się za chwilę wydarzyć, a wtedy łatwiej będzie Ci prowadzić auto bez wykonywania nagłych manewrów (np. bez ruszania z piskiem opon i hamowania tuż przed czerwonym światłem). W miarę możliwości hamuj silnikiem – stopniowo redukuj biegi wraz ze spadkiem obrotów.

 

Optymalna zmiana biegów

 

Bieg pierwszy służy tylko do ruszania. Postaraj się go jak najszybciej przełączać na drugi, a następnie spróbuj jeździć tak, by osiągać dozwoloną prędkość przy możliwie jak najwyższym biegu. Sprawdź, jakie wartości rekomenduje producent Twojego samochodu, by nie jeździć ani na zbyt wysokich, ani na zbyt niskich obrotach.

 

Wyłączaj silnik podczas postojów

 

Stoisz w długim korku na światłach lub przed zamkniętym postojem kolejowym? Spokojnie możesz na chwilę wyłączyć silnik. Nawet 20-sekundowy (w autach starszego typu) i 6-sekundowy (w nowszych autach) postój ze zgaszonym silnikiem przyniesie Ci oszczędność paliwa.

 

Używaj klimatyzacji z rozsądkiem

 

Klimatyzacja włączona na maksymalny poziom może zwiększyć zużycie paliwa nawet do 2 l/100 km, dlatego najlepiej używaj jej z rozsądkiem – tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujesz, a gdy w upalny dzień samochód już się wychłodzi – obniż poziom klimatyzacji. Do zwiększenia zużycia paliwa prowadzi także otwieranie okien podczas jazdy (spalanie jest wtedy większe o ok. 1,5 l/100 km).

 

Planuj trasę

 

Zanim ruszysz w drogę – przemyśl, którędy pojedziesz, żeby uniknąć przykrej niespodzianki i tracenia czasu na znalezienie miejsca, do jakiego zamierzasz dotrzeć. Dodatkowe kilometry oznaczają więcej zużytego paliwa.

 

Potrzebujesz pieniędzy na nowe auto lub naprawdę samochodu? >>> Weź pożyczkę w TAKTO Finanse!

 

 Ocena: 5.0/5 ( 2 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni