Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Otrzymałem uszkodzony banknot – co robić?

ROZRYWKA Opublikowano: 17.06.2022

Jak podaje Narodowy Bank Polski, w 2021 roku w obiegu znajdowało się około 3 miliardów banknotów o łącznej wartości ok. 347,9 mld zł. Szacunki NBP głoszą, że przeciętna „długość życia” krążącego w gospodarce banknotu wynosi 690 dni. Każdego dnia w nasze ręce może trafić uszkodzony banknot – co robić w takiej sytuacji? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu, w którym opisujemy krok po kroku, w jaki sposób wymienić zniszczone banknoty na nowe.

Uszkodzony banknot – co robić, aby uzyskać nowy nominał?

Osoby, które posiadają uszkodzone banknoty bądź monety, mogą ubiegać się o ich wymianę w kasie każdego działającego w Polsce banku. Zanim dana placówka wyda wnioskodawcy nowy banknot, pracownik banku jest zobligowany do sprawdzenia jego autentyczności i ustalenia jego nominalnej wartości. Wymianie podlegają banknoty przerwane, naddarte, poklejone, postrzępione, odbarwione, poplamione czy zabrudzone. Przekazane do wymiany nominały trafiają do NBP, który odsyła nowe do banku, który dokonał wymiany.

Warto podkreślić, że proces wymiany zużytych banknotów można przeprowadzić z pominięciem placówki bankowej – od 1 października 2020 roku zużyte banknoty do łącznej wartości 2000 złotych można odesłać za pośrednictwem poczty bądź firmy kurierskiej na adres Departamentu Emisyjno-Skarbowego. Do uszkodzonych banknotów (zabezpieczonych dodatkowo za pomocą zaklejonej koperty) należy dołączyć stosowny wniosek, zawarty w zarządzeniu 31/2013 Prezesa NBP na temat szczególnych zasad i trybów wymiany znaków pieniężnych.

Znacznie uszkodzony banknot – co robić, jeśli został przerwany?

Jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na proces wymiany tzw. znaku pieniężnego, jest stopień zniszczenia banknotu. Rozporządzenie Narodowego Banku Polskiego głosi, że wymiana uszkodzonego banknotu jest możliwa, jeśli zachował się on co najmniej w 45% i jest możliwe rozpoznanie jego pierwotnego nominału.

Warto podkreślić również, że stopień uszkodzenia danego banknotu wpływa na kształt możliwej wymiany. Jeśli banknot zachował od 45% do 75% oryginalnej powierzchni, bank wymieni go na znak pieniężny o połowie wartości poprzedniego – jeśli posiadamy przedarty na pół banknot o nominale 200 złotych, bank jest zobowiązany do wymiany go na 100 złotych. Jeśli posiadany przez nas banknot jest czytelny w ponad 75%, każdy bank jest zobligowany do wymiany go na nowy znak pieniężny o takiej samej wartości.

Co zrobić z uszkodzonymi monetami?

Podobnym regułom wymiany podlegają również monety. Wymianie podlega bilon, którego rdzeń bądź pierścień nosi ślady uszkodzeń mechanicznych. Co ciekawe, może okazać się, że zwrot uszkodzonych monet do Narodowego Banku Polskiego nie będzie się nam opłacać – monety wyróżniające się nietypowymi wadliwościami, powstałymi wskutek błędów w procesie produkcyjnym, są cennym znaleziskiem numizmatycznym.

Jaką wartość kolekcjonerską posiadają monety z wadą fabryczną? Wydana w 2018 moneta o nominale 5 zł z napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości z krzywym krążkiem środkowym została wystawiona za 500 złotych. 1 grosz z wytłoczonym do góry nogami orzełkiem został oferowany na sprzedaż za kwotę 90 złotych.

Banknoty o wysokim stopniu zużycia mogą nastręczyć nam problemów – często są one odrzucane przez automatyczne kasy czy wpłatomaty. Należy pamiętać jednak, że wymiana używanych banknotów jest prosta i możemy dokonać ją w każdym banku.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni