Zadzwoń: 801 006 206, 22 456 3000 pn-pt 8-21
Napisz do nas: info@taktofinanse.pl

Phishing - uważaj na oszustów internetowych

25.05.2018  

Jak wyjść z długówPhishing to metoda oszustwa internetowego, polegająca na wyłudzeniu danych osobowych, które następnie mogą być wykorzystywane do kolejnych oszustw, na przykład wyłudzania kredytów, kradzieży samochodu wypożyczonego na Twoje nazwisko czy też prowadzenia fałszywej działalności gospodarczej.

Phishing – jak to się robi?

Phishing polega na podszywaniu się oszusta pod istniejące firmy – na przykład banki – co pozwala mu wyłudzić od Ciebie Twoje dane. Oszust może przesłać do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o weryfikację Twoich danych. W wiadomości znajdziesz prośbę o potwierdzenie swoich danych i link rzekomo przekierowujący Cię na stronę Twojego banku. Jeśli go wykorzystasz i prześlesz za jego pomocą dane, trafią one prosto w ręce przestępcy.

Oszustwo może wyglądać też inaczej – przestępca przygotowuje fałszywą stronę banku zawierającą formularze poufnych danych pod bliźniaczo podobnym adresem, różniącym się na przykład tylko jednym znakiem. Jeśli przy wpisywaniu adresu zrobisz „literówkę”, wpiszesz swoje dane (na przykład dane do logowania i hasło) na stronie oszusta.

Ofiarą phishingu mogą też paść osoby szukające ofert pracy w internecie. Zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne oferty dotyczące pracy w domu, na przykład testowanie produktów. W procesie fałszywej rekrutacji zostajesz poproszony o podanie swoich danych, a później o wykonanie „weryfikacyjnego przelewu” w symbolicznej kwocie np. 1 zł. Oszust w Twoim imieniu zakłada w innym banku konto, które właśnie tym przelewem aktywujesz. Takie konto założone na Twoje nazwisko może być później wykorzystane do wyłudzania pożyczek. Długo możesz nie wiedzieć o tym, że Twoje dane zostały skradzione. Zazwyczaj do pierwszego monitu, czyli przedsądowego wezwania do zapłaty.

Jak się chronić przed phishingiem?

Nie ma lepszego sposobu niż zachowanie czujności i rzetelna ochrona swoich danych osobowych. Nie podawaj ich beztrosko w każdym możliwym miejscu w internecie. Nie ufaj potencjalnym pracodawcom, a już na pewno nie wysyłaj „przelewów weryfikacyjnych”, bo wówczas najprawdopodobniej bierzesz udział w procesie fałszywej rekrutacji.

Jeśli gdziekolwiek zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, sprawdź, czy możesz danej instytucji zaufać – czy działa legalnie, a także, czy nie popełniłeś żadnej pomyłki przy wpisywaniu jej adresu w pasku wyszukiwarki.   

Przeczytaj także jak chronić się przed kradzieżą tożsamości >


Źródło: prnews.pl kapitalni.org

Chcesz wziąć bezpieczną pożyczkę od zaufanej firmy? Sprawdź atrakcyjne warunki w TAKTO Finanse.


WRÓĆ
 

Wykorzystujemy pliki cookies SPRAWDŹ JAK