Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

PIT 2023 – jakie czekają nas zmiany?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 03.12.2022

PIT 2023 – jakie czekają nas zmiany?

 

Na początku 2022 roku, w związku z Polskim Ładem, wprowadzono wiele istotnych zmian w prawie podatkowym. Był to jednak dopiero początek większych modyfikacji. Ustawodawcy wprowadzają kolejne nowelizacje, które zawierają zmiany również w ustawie o PIT. Niektóre z nich wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

 

Zmiana zasad w odniesieniu do płatników kwoty wolnej od podatku

Od dnia 1 stycznia 2023 r. każdy podatnik PIT będzie mógł wskazać do trzech płatników, którzy będą uprawnieni do stosowania kwoty zmniejszającej podatek (do tej pory można było wskazać tylko jednego płatnika), z zaznaczeniem, że w oświadczeniach podatnicy wskażą, że dany płatnik posiada uprawnienia do zmniejszenia zaliczki miesięcznej o kwotę, która stanowi:

·       1/12 kwoty zmniejszającej podatek – 300 zł,

·       1/24 kwoty zmniejszającej podatek – 150 zł,

·       1/36 kwoty zmniejszającej podatek – 100 zł.

 

Wniosek o niepobieranie zaliczek PIT – rozszerzenie

Od początku 2023 roku przepisy ustawy o PIT umożliwią składanie wniosków o niepobieranie zaliczek przez każdego podatnika, bez względu na rodzaj przychodów, który uzyskują. Nadal aktualna będzie jednak zasada, że wniosek może zostać złożony przez podatnika, który uważa, że dochody przez niego uzyskane, podlegające opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową, nie będą w danym roku podatkowym większe niż 30 000 zł.

 

Zniesienie obowiązku dołączania informacji PIT/WZ do zeznań PIT

Od 2023 roku nie będzie już obowiązku wykazywania wierzytelności bądź zobowiązania, z którymi wiążą się zmniejszenia lub zwiększenia w zeznaniu podatkowym. Nie będzie więc konieczne dołączanie informacji PIT/WZ do zeznań PIT, które składane będą za lata 2023 i następne, jednak obowiązuje to przy składaniu zeznań PIT za rok 2022 r.

 

Zakres ulgi na zabytki – ograniczenia

Z dniem 1 stycznia 2023 r.:

·       przestanie być możliwe odliczenie wydatków na odpłatne kupno nieruchomego zabytku, który wpisany jest do rejestru zabytków bądź udziału w zabytku tego typu,

·       koszty prac restauratorskich, konserwatorskich i robot budowlanych w nieruchomym zabytku będą mogły zostać odliczane po zakończeniu prac,

·       w ramach ulgi podatkowej odliczone nie będą mogły być wydatki w części wykraczającej poza zakres koniecznych prac oraz działań, które określone są w zezwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków bądź te, które wykonano niezgodnie z jego pozwoleniem.

 

Zmiany w PIT od stycznia 2023 r. – inne

Zmianami w PIT od 1 stycznia 2023 r. będą również:

·       rezygnacja podatnika z korzystania z podwyższonych zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu w ujęciu miesięcznym,

·       wprowadzenie zmian w przepisach obejmujących oświadczenia, które składane są płatnikom PIT przez podatników,

·       niemożność doliczania dochodów dzieci z rent do dochodów rodziców,

·       ułatwienie zwrotu podatku od przychodów pozyskanych z budynków,

·       zwiększenie części kwoty podatku, który przekazywany jest organizacjom pożytku publicznego.

 

Zmiany w PIT 2023 mają przynieś podatnikom wiele korzyści. Jeśli jednak odczuwasz, że Twoja sytuacja finansowa ulega zmianie w negatywnym kierunku, zastanów się nad pomocą, którą oferuje TAKTO Finanse. Masz możliwość uzyskania pożyczki w kwocie do 12 000 zł., którą możesz spłacać w dogodnych ratach, nawet do 42 miesiące. Złóż wniosek, a otrzymasz pieniądze niemal natychmiastowo.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni