Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Plama, plama co za pech!

DOM OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 14.07.2016

Poznaj skuteczne sposoby na udane i spokojne lato bez komarów

Wylałaś kawę albo sok na ulubioną bluzkę? Dziecko rozgniotło owoce na nowym dywanie? Spokojnie, jeszcze nic straconego. Najważniejszy jest czas. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na udaną akcję ratunkową. Na rynku jest wiele środków odplamiających, ale często są bardzo silne i mogą zniszczyć zaplamioną powierzchnię. Proponujemy je zostawić jako ostatnią deskę ratunku, a zacząć od domowych sposobów na pozbycie się plamy.

Plamy z wina

Najgorsze są plamy z czerwonego wina, których ciemny barwnik mocno wnika we włókna. Najlepiej posyp plamę grubą warstwą soli, która wchłonie wino z tkaniny. Innym sposobem na wywabienie plamy z wina jest polanie jej dwu-procentową wodą utlenioną. Gdy walczysz ze starą plamą, będziesz potrzebować dziesięcio-procentowej wody utlenionej, w której należy namoczyć plamę.  

Plamy z owoców

Nowo powstałe plamy zalej dużą ilością gorącej wody. Jeżeli to nie pomogło, należy natrzeć plamę sokiem z cytryny i spłukać wodą. Na zabrudzone tkaniny bawełniane lub syntetyczne pomaga zsiadłe mleko, które należy wetrzeć i po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Dobrym odplamiaczem w tym przypadku będzie też ocet.

Guma do żucia

Usunięcie wgniecionej w tkaninę gumy do żucia to nie lada wyczyn. Wsadź tkaninę do zamrażalnika na pół godziny, aby guma zesztywniała, a potem spróbuj ją zeskrobać lub skruszyć. Jeżeli guma nie została usunięta w całości, zapierz plamę z użyciem płynu do naczyń i posyp 2 łyżkami soli. Taką mieszanką trzyj plamę (uważaj z tarciem przy delikatnych materiałach takich jak jedwab). Jeżeli wszystkie dotychczasowe sposoby zawiodły, spróbuj polać gumę wrzątkiem i szorować szczoteczką np. do zębów.

Tłuszcz

Tłuste plamy najczęściej się tworzą podczas jedzenia czy gotowania. Wtedy najlepiej posypać ją mąką ziemniaczaną. Mąkę można także zastąpić talkiem albo sproszkowaną kredą. Gdy plama jest stara i zeschnięta najpierw zamocz ją w wodzie, a później spróbuj wywabić alkoholem. Tylko zrób wcześniej próbę na niewidocznym fragmencie tkaniny, aby sprawdzić czy alkohol oprócz plamy nie wywabi też koloru.

Plamy z farby do włosów

Jeśli farbujesz włosy w domu, to na pewno znasz te trudne do usunięcia plamy.. Poplamioną odzież czy ręczniki należy przecierać wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku, po czym dobrze wypłukać.

Brudne srebro

Srebrna biżuteria jest piękna, niestety z czasem potrafi zaśniedzieć. Najlepszym materiałem do jego polerowania jest bawełniana ściereczka. A specjalnie przeznaczone do tego pasty możesz zastąpić pastą do zębów (tylko bez granulek, które mogą zarysować przedmiot). Możesz wypróbować też inny sposób: namocz zaśniedziały przedmiot w mieszance wody, mydła, soku z cytryny i sody oczyszczonej. Po 30 minutach wypłucz dokładnie pod bieżącą wodą.

 

Masz większe problemy do rozwiązania? >>> Prosta pożyczka od TAKTO Finanse pomoże!Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni