Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Podatek liniowy czy ryczałt – która forma jest bardziej opłacalna?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 08.01.2021

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru formy działalności gospodarczej, w ramach której będzie działać nasza firma, jest nałożone na nią opodatkowanie. Każdy przedsiębiorca szuka optymalnej dla siebie osobowości prawnej, dzięki której będzie on w stanie legalnie ograniczyć ponoszone koszty. Jednakże, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu nowelizacje czynią wybór najkorzystniejszego modelu podatkowego trudniejszym niż do tej pory. Podatek liniowy czy ryczałt – która forma rozliczenia może okazać się bardziej opłacalna?

podatek-liniowy-czy-ryczalt-w-2022-roku

Podatek liniowy czy ryczałt: porównanie kosztów prowadzenia działalności

Aby ustalić, czy bardziej opłacalny okaże się dla nas podatek liniowy czy ryczałt, należy starannie przeanalizować dominujące osobowości prawne w danej branży, określić oczekiwane przychody i koszty oraz zastanowić się nad przyszłymi wydatkami inwestycyjnymi. Warto podkreślić, że istotnym kryterium jest również fakt, czy prowadzona firma będzie stanowić jedyne źródło dochodu lub występować obok świadczenia pracy w oparciu o umowę o pracę.

Podatek liniowy od ryczałtu odróżnia przede wszystkim podstawa opodatkowania. Wylicza się go na podstawie dochodu – przychodów zmniejszonych o koszty jego uzyskania. Ryczałt nie przewiduje możliwości odliczenia kosztów, a podstawę opodatkowania stanowi cały wypracowany przychód. Drugim kryterium, istotnym przy rozliczeniu w oparciu o ryczałt, jest wysokość stawki ryczałtowej, która różni się w zależności o rodzaju działalności, podjętej przez przedsiębiorcę.

Podatek liniowy – kiedy okaże się najbardziej opłacalny?

Podatek liniowy skierowany jest dla osób, które zarabiają na prowadzeniu działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej bądź udziałów w spółkach, które nie posiadają statusu osoby prawnej. Z możliwości tej nie skorzystają przedsiębiorstw, które świadczą usługi dla swoich obecnych bądź byłych pracodawców.

W przeciwieństwie od podatku progresywnego, podatek liniowy zapewnia stałą stawkę podatkową w wysokości 19% niezależnie od dochodów. To forma opodatkowania, która umożliwia również odliczenie kosztów uzyskania przychodów oraz uwzględnia rozmaite ulgi podatkowe, takie jak ulgi badawczo-rozwojowe, termomodernizacyjne czy innowacyjne. Warto pamiętać jednak, że ta forma opodatkowania nie pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem czy skorzystania z odliczeń dla samotnego opiekuna. Podatku liniowego nie można stosować przy innych źródłach dochodu i pomniejszyć zyski o kwotę wolną od podatku.

Komu opłaci się ryczałt?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z mniej skomplikowanych form opodatkowania. Podstawą wyliczenia podatku jest wyłącznie wypracowany przychód – wysokość stawki jest ściśle powiązana z charakterem wykonywanej pracy i wynosi od 2 do 17%. Forma ta jest skierowana do osób fizycznych, wspólników spółki cywilnej osób fizycznej, osób wynajmujących bądź wydzierżawiających  nieruchomości. Wybór ryczałtu należy zgłosić do 20. dnia miesiąca po miesiącu, kiedy zostały osiągnięte pierwsze przychody w danym roku podatkowym. Raz złożonego oświadczenia nie trzeba składać ponownie w kolejnych latach.

Formę tę mogą zastosować wyłącznie działalności gospodarcze w formie spółki handlowej, których przychody nie przekroczyły równowartości 2 mln euro. Z ryczałtu nie skorzystają również podmioty stosujące kartę podatkową, korzystające z tymczasowego zwolnienia od podatku dochodowego czy uzyskują przychody z prowadzenia:

  • aptek,
  • kantorów,
  • sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych,
  • działalności tworzącej wyroby podlegające akcyzie (wyjątkiem jest energia elektryczna z OZE),
  • działalności, w ramach której sprzedają towary bądź świadczą usługi względem byłego pracodawcy, z którym pozostali związani umową w trakcie minionego roku podatkowego.

Podatek liniowy czy ryczałt? Która forma okaże się bardziej opłacalna dla Twojego biznesu? Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na ich opłacalność, są m.in. ponoszone koszty oraz branża, w których działa dana firma. Przed podjęciem decyzji, związanej z wybraniem danego modelu podatkowego, warto udać się na konsultację z doświadczonym doradcą, który przedstawi argumenty, przemawiające za danym rozwiązaniem.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni