Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Podatek od sprzedaży nieruchomości – w jakich okolicznościach trzeba go zapłacić?

DOM Opublikowano: 30.06.2021

Podatek od sprzedaży nieruchomości to opłata w wysokości 19% wartości dochodu, która powstaje w momencie transakcji w ciągu 5 lat podatkowych od momentu nabycia danej nieruchomości. Należy uiścić ją najpóźniej do 30 kwietnia kolejnego roku względem tego, w którym doszło do transakcji. Warto pamiętać, że wysokość podatku wyliczamy samodzielnie – na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę?

Od jakiej kwoty uiszczamy podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podstawą podatku od sprzedaży nieruchomości jest nie jej wartość, lecz kwota samego zarobku. Wartość nieruchomości wylicza się w oparciu o cenę jej nabycia wraz z poniesionymi kosztami dodatkowymi (np. generalny remont czy montaż klimatyzacji). Podatek należy zapłacić od różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży a wartością nieruchomości.

Jeśli kupiłeś dom za 300 000 zł, remont wyniósł Cię 100 000 zł, a odremontowaną posiadłość sprzedałeś za 500 000 zł, podstawą opodatkowania będzie czysty dochód w wysokości 100 000 zł.

Kto i kiedy płaci podatek?

Jeśli sprzedałeś (bądź planujesz sprzedać) dom bądź mieszkanie na przestrzeni 2021 roku, podatek od sprzedaży nieruchomości przyjdzie Ci uiścić do końca kwietnia 2022 roku – wtedy też będzie konieczne złożenie deklaracji PIT-39.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa mianem podatnika osobę, która sprzedała:

  • nieruchomość (w całości bądź część posiadanego udziału),
  • spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu o charakterze mieszkalnym, użytkowym bądź prawo do domu jednorodzinnego w ramach spółdzielni mieszkaniowej (o ile nastąpiło to w mniej niż 5 lat od momentu nabycia).

Warto pamiętać jednak, że podatku można uniknąć również w przypadku sprzedaży przed upływem 5-letniego okresu opisanego w ustawie. Wyjątkiem jest bowiem ulga mieszkaniowa, należna każdej osobie, która uzyskany dochód ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na kolejny cel mieszkaniowy. Do nowej transakcji musi jednak dojść nie później niż 3 lata od dnia sprzedaży.

Ulga mieszkaniowa – na jakie cele przysługuje?

Ulga mieszkaniowa wyróżnia kilka rodzajów kosztów, na które można przeznaczyć uzyskane środki. Do kategorii tej należą m.in.:

  • zakup domu lub lokalu mieszkalnego a o charakterze odrębnej nieruchomości oraz związanego z nimi gruntu,
  • nabycie własnościowego prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • zakup ziemi z zamiarem budowy domu,
  • prace remontowe (jak również budowa, przebudowa, rozbudowa i nadbudowa) własnego budynku bądź lokalu mieszkalnego,
  • koszty związane z adaptacją budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne,
  • spłatę kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na opisane powyżej cele przed dniem, w którym został uzyskany przychód za sprzedaż nieruchomości (środki można przeznaczyć również na refinansowanie kredytu).

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości pochodzącej ze spadku?

Jeśli sprzedawana nieruchomość pochodzi ze spadku, podatek jest naliczany na innych zasadach. Okres 5 lat liczony jest nie od momentu otrzymania domu bądź mieszkania przez spadkobiercę, lecz od chwili nabycia go przez spadkodawcę. Innymi słowy, jeśli osoba, będąca właścicielem danego mieszkania weszła w jego posiadanie wcześniej niż 5 lat, jego sprzedaż nie wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku.

Zasada ta dotyczy również nieruchomości nabytych poprzez darowiznę. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie stanowi obejścia przepisów na temat maksymalnych darowizn w obrębie danej grupy – jeśli dom lub mieszkanie nie pochodzi od najbliższej rodziny, z pewnością zajdzie konieczność uiszczenia stosownej opłaty.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni