Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jakie zmiany czekają nas w związku z Polskim Ładem 2.0

DOM Opublikowano: 14.12.2022

Jakie zmiany w systemie podatkowym czekają nas od stycznia w związku z Polskim Ładem 2.0?

W drugiej połowie 2022 roku wprowadzono modyfikacje w Polskim Ładzie, w którym ujęto szereg rozwiązań, mających na celu wsparcie polskiej gospodarki w procesie odbudowy. Zastanawiasz się, czy nowe zapisy Polskiego Ładu 2.0 wpłyną na Twoje rozliczenie podatkowe? Poznaj najważniejsze zmiany, które czekają podatników w nadchodzącym roku.

Program Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany dla pracowników

Sporym echem odbija się w ostatnim czasie temat rozliczania kwoty wolnej od podatku, której wysokość wynosi obecnie 30 000 złotych. Kwotą tą określamy wysokość stawki, do której dochód nie jest obejmowany podatkiem dochodowym. Warto zaznaczyć, że stawka ta dotyczy dochodów, które opodatkowane są według skali podatkowej na zasadach ogólnych.

Czy według postanowień Polskiego Ładu 2.0 kwota wolna od podatku obowiązuje także zleceniobiorców? Jak podaje portal pit.pl: „Z kwoty wolnej do końca 2022 roku nie skorzystają niestety osoby uzyskujące dochody na podstawie umów zlecenia czy umów o dzieło, bowiem kwota wolna nie jest dla tych osób ujmowana przy obliczeniach zaliczek (takie prawo będą miały od 1 stycznia 2023 roku) w przeciwieństwie do pracowników etatowych, którzy składają PIT-2. Wraz z nadchodzącym rokiem zleceniodawcy zyskają wiec możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która będzie mogła zostać podzielona aż na 3 płatników.

W nadchodzącym roku obowiązywać będzie również nowa stawka podatku w wysokości 12%, która zastępuje obowiązującą do 30 czerwca bieżącego roku 17-procentową stawkę. Konsekwencją tej modyfikacji jest także zmiana kwoty zmniejszającej podatek, która wynosić będzie z kolei 3600 złotych rocznie.

Polski Ład 2.0 a ulgi podatkowe

Polski Ład 2.0 wprowadził także zmiany w zakresie polityki ulgowej. W lipcu bieżącego zrezygnowano z ulgi dla klasy średniej, która nie będzie już uwzględniania podczas nadchodzącego rocznego rozliczenia. Podatnicy skorzystają jednak z pozostałych proponowanych przez rząd odliczeń, które pozwolą na zmniejszenie podatku uzyskanego za ostatnie 12 miesięcy.

W przypadku ulg odliczanych od podatku najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ulga prorodzinna, nazywana także ulgą na dziecko. Z rozwiązania tego skorzystają osoby sprawujące władzę rodzicielską oraz prawni opiekunowie dzieci. Ulga ta przysługuje w przypadku podatników, którzy wychowują: dzieci małoletnie, dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz studentów i uczniów do 25. roku życia, którzy w poprzednim roku podatkowym nie zanotowali dochodów wyższych od dwunastokrotności renty socjalnej.

Polacy mogą skorzystać także z ulg odliczanych od dochodu. Jednym z przewidzianych odliczeń jest np. ulga rehabilitacyjna, która dedykowana jest osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności, a także podatnikom, którzy w danym roku sprawowali opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami, ponosząc tym samym koszty jej utrzymania.

Jakie jeszcze odliczenia przewiduje Polski Ład 2.0? Podatnicy skorzystają także z takich ulg, jak m.in. ulga na samochód, ulga termomodernizacyjna, ulga na badanie i rozwój czy ulga na internet.

Polski Ład 2.0 wpłynie na nasze rozliczenia podatkowe

Ostatnie tygodnie roku stanowią intensywny okres podsumowań m.in. w sferze finansowej, kiedy to podatnicy poddają analizie uzyskane na przestrzeni minionych miesięcy przychody i koszty. Przed przystąpieniem do rozliczenia podatkowego warto jednak się zapoznać z obowiązującymi zasadami, dzięki którym nie przeoczysz m.in. przysługujących Ci ulg. Potrzebujesz pomocy w procesie rozliczania PIT? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonych księgowych bądź doradców finansowych, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące zasad Polskiego Ładu 2.0.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni