Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Poznaj zmiany w podatkach od lipca 2022 r.

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 10.05.2022

Wprowadzenie w życie nowelizacji do obowiązującego obecnie programu Polskiego Ładu zostało zaplanowane na 1 lipca 2022 r. Jakie aspekty podatkowe ulegną zmianie? Zapraszamy do lektury poniższego zestawienia, w którym przybliżamy skrótowo najważniejsze zmiany we flagowym programie rządowym.

1.      Pierwszy próg podatkowy zostanie obniżony z 17% na 12%

Jedną z najważniejszych zapowiedzianych zmian jest bez wątpienia obniżka stawki podatkowej do 12%. Zmianie nie ulegnie kwota wolna od podatku (wynosi obecnie 30 000 zł) oraz wartość graniczna pierwszego progu podatkowego (120 000 zł). Obliczenia wskazują, że obniżenie podatków o 5 pp. przełoży się na ok. 30% niższe obciążenia podatkowe. Rządowe analizy wskazują, że zmiana ta wpłynie pozytywnie na portfele ok. 13 milionów podatników. Obniżka przekłada się również na zmniejszenie wartości kwoty zmniejszającej podatek z 5100 zł na 3600 zł – w ujęciu miesięcznym oznacza to spadek z 425 zł na 300 zł.

2.      Odejście od ulgi dla klasy średniej

Choć w teorii ulga dla klasy średniej stanowiła jedną z bardziej opłacalnych ulg podatkowych, okazało się, że jest jedną ze zmian, które najbardziej komplikują proces rozliczenia podatkowego. Ulga ta została zastąpiona przez obniżenie podatku wszystkim podatnikom. Warto pamiętać, że osoby, dla których ulga dla klasy średniej byłaby bardziej korzystna, mogą zastosować ją podczas rozliczenia za 2022 roku – urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika będzie zobowiązany do zwrócenia należnej różnicy.

3.      Zmiany w stosowaniu formularza PIT-2

PIT-2 to deklaracja, dzięki której podatnik może uprawnić płatnika na etapie wyliczania zaliczek na PIT do uwzględnienia w niej wysokości kwoty wolnej od podatku – kwota zmniejszająca podatek będzie wynosić od połowy 2022 r. 300 zł miesięcznie. Co zmienia się po złożeniu deklaracji PIT-2? Podatnicy, którzy złożyli ten druk u swojego pracodawcy, otrzymają większą wypłatę netto. Osoby, które nie zdecydowały się na ten krok, otrzymają należną nadwyżkę przy okazji rozliczenia rocznego.

Do tej pory PIT-2 mógł trafić wyłącznie do jednego pracodawcy – osoby zatrudnione na etacie u kilku pracodawców musiały wybierać, którego z nich decydują się upoważnić do pomniejszania zaliczek. Od połowy tego roku tzw. wieloetatowcy będą mogli złożyć deklarację u maksymalnie trzech pracodawców. Kwota zmniejszająca podatek będzie wynosić:

  • 300 zł (1/12 kwoty zmniejszającej, jedna umowa),
  • 150 zł (1/24 kwoty zmniejszającej, dwie umowy) lub
  • 100 zł (1/36 kwoty zmniejszającej, trzy umowy).

4.      Jeden termin rozliczenia podatkowego

Zmiany w podatkach od lipca 2022 roku obejmują również ujednolicenie terminów, do którego zeznanie podatkowe powinno trafić do urzędu skarbowego. Niezależnie od formy opodatkowania, termin ten został ustalony na 30 kwietnia – dotyczy on zarówno etatowców, jak i osób rozliczających się przy pomocy ryczałtu czy opodatkowania liniowego.

5.      Swoboda w wyborze metody rozliczenia

Część wprowadzonych w drugiej połowie roku zmian w podatkach mogą (lecz nie muszą) zostać zastosowane wstecz. Przedsiębiorca, który nie chce zmieniać dotychczasowych zapisów w księdze podatkowej, lecz skorzystać z części zmian po 1 lipca, będzie dysponował taką możliwością – musi jednak określić się do 20 sierpnia tego roku.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni