Pożyczki od najbliższej rodziny to popularne źródło finansowania w nagłych wypadkach. Na jego korzyść przemawia zazwyczaj brak odsetek i duża swoboda w zakresie terminu zwrotu. Należy jednak pamiętać, że czynność ta nie jest w zupełności zwolniona od części procesów formalnych.
Pożyczka a darowizna – dlaczego warto spisać umowę?
Organy państwowe przewidują ulgi od pożyczki i darowizny w obrębie najbliższej rodziny. Należy pamiętać, że czynność ta powinna być udokumentowana w postaci spisanej umowy. Dokument ten pełni funkcję zabezpieczenia interesów pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy oraz stanowi cenną informację w przypadku kontroli instytucji finansowych, którym nie umknie Twoje nagłe “wzbogacenie się”.
Sama umowa pożyczkowa pomiędzy blisko spokrewnionymi osobami należy do standardowych zapisów. Powinna ona zawierać:
- dane pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy wraz ze stopniem ich spokrewnienia,
- miejsce i datę zawarcia umowy,
- kwotę pożyczki oraz numer konta, na które mają zostać przelane środki,
- opcjonalne odsetki oraz termin zwrotu pieniędzy,
- podpisy pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.
Podstawa prawna pożyczek i darowizn
Zasady oraz limity, na jakich funkcjonują darowizny i pożyczki w obrębie najbliższej rodziny, regulują artykuły 720-724 kodeksu cywilnego. Zapisy te określają m.in.:
- wysokość pożyczki, której nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego,
- wysokość pożyczki, którą trzeba zgłosić do urzędu, ale od której nie trzeba uiszczać podatku,
- stopnie pokrewieństwa pomiędzy stronami umowy i związane z nimi przedziały kwotowe.
Pożyczka a darowizna – kiedy przyjdzie Ci zapłacić podatek PCC?
Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od rzeczonej kwoty, dotyczy zarówno pożyczek, jak i darowizn oraz spadków. Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją okoliczności, które pozwolą Ci na całkowite zwolnienie z przytoczonej powyżej opłaty.
Poznaj limity kwotowe
W sytuacji, w której pożyczka bądź darowizna pochodzi od najbliższej rodziny i nie przekracza 9637 zł w ciągu 5 lat, kwoty tej nie trzeba zgłaszać do urzędu ani uiszczać opłaty PCC. Do grupy tej zaliczają się:
- małżonek,
- dzieci,
- rodzice,
- rodzeństwo,
- wnuki i prawnuki,
- dziadkowie i pradziadkowie,
- teściowie,
- ojczym i macocha,
Jak postąpić w przypadku kwot wyższych niż 9637 zł?
Wsparcie najbliższych bywa nieuniknione zwłaszcza w przypadku kosztownych inwestycji, takich jak zakup mieszkania czy samochodu. Niezbędna w takich okolicznościach kwota nierzadko znacznie przekracza przytoczony powyżej limit. Czy fakt ten oznacza, że wsparcie od rodziców “z automatu” zostanie pomniejszony o 2% należnego podatku?
Na szczęście, nie do końca. W przypadku podpisania umowy z przedstawicielami przytoczonej powyżej grupy, kosztów można uniknąć poprzez złożenie do właściwego urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od otrzymania pieniędzy. Do deklaracji tej należy dołączyć potwierdzenie przelewu bądź inny dokument, poświadczający wykonanie transakcji.
Jeśli nie rodzina, to kto?
Niestety, nie wszyscy dysponują przywilejem darmowej pożyczki od najbliższej rodziny. Z myślą o takich osobach opracowaliśmy naszą długoterminową pożyczkę na raty. Oferta od TAKTO Finanse to nawet 12 000 zł, które można podzielić nawet na 42 raty, dogodnych dla domowego budżetu. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, jak możemy pomóc spełnić Twoje marzenia.
WRÓĆ