Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka a kredyt – poznaj podstawowe różnice

POŻYCZKI Opublikowano: 18.03.2020

Liczba zaciąganych przez Polaków pożyczek pozabankowych rośnie z każdym rokiem. W 2013 r. wartość zobowiązań tego typu wynosiła miliard złotych. Zaledwie trzy lata później kwota ta urosła sześciokrotnie. Jednak 6 mld złotych pożyczonych od firm prywatnych to zaledwie ułamek z ponad 678 miliardów zł, które Polacy spłacają w ramach kredytów bankowych.

Pożyczka a kredyt, czyli o różnicach uprawnień banków i firm finansowych

Pomimo faktu, iż pojęć tych bardzo często używa się jako synonimów, pożyczka a kredyt to dwa zupełnie inne produkty finansowe. Różnią się niemal każdym aspektem, od zasad przyznawania począwszy, na uprawnionym podmiocie skończywszy. Jak najprościej rozróżnić powyższe zobowiązania?

Pożyczka – tanio, szybko… bezpiecznie?

Pojęcie pożyczki w sektorze finansowym ma bardzo szerokie znaczenie, które dalece wykracza poza prostą transakcję pieniężną. Pożyczka może dotyczyć zarówno gotówki, jak i przedmiotów, a warunki zwrotu można zawrzeć na piśmie bądź ustnie, o ile wartość umowy nie przekracza 1000 zł.

Najważniejszą regulację prawną, która określa formalne podstawy pożyczki, jest art. 720 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z jego treścią, pożyczkodawca przenosi na własność pożyczkobiorcy daną ilość pieniędzy bądź rzeczy, które tamten zobowiązuje się zwrócić taką samą sumę pieniędzy bądź rzeczy, o takim samym gatunku i jakości.

 

 

Kiedy pożyczka może być darmowa?

W przytoczonym powyżej przepisie w oczy rzuca się zapis, że osoba pożyczająca jest zobowiązana wyłącznie do zwrotu kwoty pożyczki, nie wspominając nic o ewentualnych odsetkach, prowizji czy opłatach. Czy fakt ten oznacza, że oprocentowanie pożyczki narusza postanowienia polskiego prawa?

Odpłatne bądź nieodpłatne przekazanie pożyczanej kwoty leży wyłącznie w gestii pożyczkodawcy. Darmowa pożyczka to popularna praktyka w kręgu najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Na komfort ten nie mogą pozwolić sobie firmy z sektora pozabankowego, dla których odsetki stanowią gwarancję stabilności finansowej.

W zależności od preferencji obu zainteresowanych stron, umowę pożyczki zabezpieczyć można przy pomocy zastawu, weksla, poręczenia bądź dobrowolnemu poddaniu się egzekucji.

Kredytu udzieli Ci wyłącznie bank

W przeciwieństwie do pożyczek, kredyty pozostają wyłącznie domeną banków. Umowa tego typu oparta jest o Prawo bankowe, które określa prawa i obowiązki obu stron transakcji.

Zgodnie z jego przepisami, kredyt to zobowiązanie, w ramach którego bank przekazuje kredytobiorcy ustaloną kwotę, którą on zobowiązuje się przeznaczyć na określony w umowie cel. W spisanym dokumencie muszą znaleźć się również zapisy na temat warunków zwrotu kredytu, takich jak termin spłaty, wysokość rat i odsetek oraz ewentualnej prowizji.

Kredyt należy zawrzeć na piśmie

W przeciwieństwie do pożyczek na małą kwotę, umowa kredytowa zawsze musi być spisana pod rygorem nieważności. Wszelkie ustalenia ustne, które nie znajdą odzwierciedlenia w poszczególnych punktach dokumentu, nie muszą być respektowane.

Nie znajdziesz darmowego kredytu

Prowizja od pożyczki leży w gestii udzielającego finansowania. W przypadku kredytu, osoba udająca się do banku musi liczyć się z naliczeniem odsetek, które mogą zauważalnie podwyższyć finalną kwotę spłaty. Umowy kredytowe wiążą się zazwyczaj z bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami w zakresie finansowego zabezpieczenia interesów banku. Prym wiedzie najczęściej hipoteka, stanowiące najpopularniejsze zabezpieczenie pożyczkowe.

Z opisanych powyżej przykładów płynie cenna lekcja. Pożyczka a kredyt to dwa różne mechanizmy finansowe, które nie nadają się zazwyczaj do tych samych inwestycji. Już dziś odwiedź stronę TAKTO Finanse i przekonaj się, kiedy długoterminowa pożyczka na raty może stanowić dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni