Pożyczki pozabankowe cechują się licznymi zaletami – prostymi formalnościami, możliwością podziału na dogodne raty oraz niskim progiem dochodowym. Wśród nielicznych obostrzeń dla tego typu zobowiązania warto podkreślić przede wszystkim dość restrykcyjną politykę rozpatrywania wniosków od osób zadłużonych.
Jeśli nie od firmy, to gdzie? Pożyczka bez baz ma swoje ograniczenia
Na wstępie rozważań na temat najkorzystniejszych wariantów pożyczkowych warto zaznaczyć, że firmy pożyczkowe mają bardzo dużą dowolność w zakresie pozytywnego rozpatrzenia otrzymanych wniosków. To nie obowiązujące zapisy prawne sprawiają, że wnioski od osób zadłużonych są zazwyczaj odrzucane.
Odmowna decyzja jest najczęściej rezultatem wymiernej kalkulacji, zgodnie z którą przyznanie pożyczki osobie zadłużonej staje się wysoce ryzykowne i nieopłacalne. Istnieją oczywiście firmy, które świadomie decydują się na przyznanie środków klientom obecnym w rejestrach długów. Pożyczki te są jednak dalece mniej korzystne niż te proponowane wnioskodawcom o nienagannej historii kredytowej. Jeśli nie od przedsiębiorstwa pozabankowego, to gdzie? Pożyczka bez baz dłużników istnieje i ma się dobrze – warto pamiętać jednak, że umowa tego typu może nas sporo kosztować.
Pożyczka prywatna – najprostsza forma umowy finansowej
Pożyczka pomiędzy dwiema osobami prywatnymi to najstarsza umowa finansowa, która istniała na długo przed pojawieniem się banków. Niezwykle pro
sty charakter tego zobowiązania sprawia, że podlega on bardzo niewielu ograniczeniom – to bezpośrednia, dobrowolna umowa pomiędzy dwoma zainteresowanymi stronami. W przeciwieństwie do długich, zawiłych dokumentów bankowych, umowę pożyczki prywatnej można streścić w zaledwie kilku zdaniach.
O ile pożyczki na linii bank-klient podlegają licznym restrykcjom, koszty umowy prywatnej leżą wyłącznie w gestii zainteresowanych stron. Pożyczka w ramach najbliższej rodziny jest najczęściej bezpłatna, a maksymalna wartość oprocentowania umowy może wynosić do 100% pożyczonej kwoty.
Pożyczka hipoteczna – finansowanie długoterminowe
Pomimo pokrewnej nazwy, pożyczka hipoteczna nie ma nic wspólnego z kredytem hipotecznym zaciąganym w celu zakupu nieruchomości, która pełni jednocześnie rolę zastawu. Pożyczkę hipoteczną przyznaje się na poczet posiadanej już nieruchomości.
W zależności od oferty pożyczkodawcy jej maksymalna wysokość wynosi zazwyczaj do 80% wartości danego obiektu, a roczne oprocentowanie waha się na poziomie 6-8%. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego zobowiązanie to może mieć charakter wieloletni – niektóre banki umożliwiają wnioskowanie o pożyczkę nawet na okres 20 lat.
Podobnie jak większość przedsiębiorstw finansowych, banki sprawdzają historię zadłużenia klienta. Nieruchomość stanowi jednak niezwykle wartościowe zabezpieczenie, które może stanowić klucz do otrzymania wysokiej pożyczki. Zobowiązanie tego typu stanowi korzystną alternatywę względem pożyczki konsolidacyjnej, dzięki której błyskawicznie można spłacić wszelkie zaległe długi.
Kto pyta, nie błądzi
Każdy wpis w bazach informacji gospodarczej powstał w innych okolicznościach i z odmiennych przyczyn. Chcemy wychodzić na przeciw oczekiwaniom naszych Klientów, dostarczając im elastycznych i ogólnodostępnych produktów finansowych.
Skontaktuj się z naszymi doradcami, porozmawiaj o swojej sytuacji i dowiedz się, czy TAKTO Finanse może przygotować dla Ciebie ofertę, dostosowaną do Twoich możliwości finansowych i zgodną z Twoimi oczekiwaniami.
WRÓĆ