Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka czy leasing? Porównujemy produkty dla przedsiębiorców

POŻYCZKI Opublikowano: 19.05.2022

Służbowe auto to bez wątpienia nieodzowne narzędzie pracy dla wielu przedsiębiorców, którzy nieustannie spotykają się z klientami poza siedzibą firmy. Osoby prowadzące biznes często stają przed dylematem odnośnie wyboru najkorzystniejszej metody finansowania służbowego pojazdu. Dwoma najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w tym zakresie są leasing oraz tzw. pożyczka leasingowa. Pożyczka czy leasing? Zapraszamy do lektury.

Pożyczka czy leasing – poznaj najważniejsze różnice

Pożyczka leasingowa to specyficzny produkt finansowy, który jest udzielany przez firmy leasingowe. Podobnie jak w przypadku kredytu konsumpcyjnego, pożyczkę leasingową za auto spłacamy w postaci miesięcznych rat. Warto pamiętać, że przedsiębiorca, który kupuje pojazd za pomocą pożyczki leasingowej staje się jego właścicielem – samochód służbowy pełni rolę zabezpieczenia pożyczki i jest środkiem trwałym, który może podlegać amortyzacji.

Alternatywą dla pożyczki jest leasing – najczęściej stosowana metoda finansowania zakupu firmowego samochodu. Jak działa tego typu zobowiązanie? Firma leasingowa udziela klientowi prawa do użytkowania danego (posiadanego przez siebie) pojazdu, a leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczania comiesięcznych rat. Należy podkreślić, że decydujący się na leasing przedsiębiorca może samodzielnie określić, czy po zakończeniu umowy zdecyduje się on zwrócić pojazd firmie leasingowej czy wykupić go za ustaloną kwotę.

Jak działa pożyczka leasingowa?

Wśród zalet pozyskania samochodu służbowego za pomocą pożyczki leasingowej warto wymienić m.in. prawo do dokonywania tzw. odpisów amortyzacyjnych, czyli podania kosztów, związanych ze stopniowym zużywaniem się danych środków trwałych. Co więcej, wydatki ponoszone z tytułu eksploatacji pojazdu, odsetkowej części raty oraz prowizję można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Ponieważ raty pożyczek leasingowej mają charakter kapitałowo-odsetkowy, nie doliczania się do nich podatku VAT.

Pożyczka czy leasing – które rozwiązanie okaże się bardziej korzystne długoterminowo? Umowa pożyczki leasingowej może zostać zawarta na okres od 6 miesięcy do 8 lat, dzięki czemu pozwala na odczuwalne obniżenie wysokości miesięcznej raty. Warto mieć uwadze, że podobnie jak pozostałe zobowiązania pożyczkowe, pożyczka leasingowa obniży naszą zdolność kredytową.

Leasing – co należy o nim wiedzieć?

Leasing to rozwiązanie skierowane do osób, które nie odczuwają potrzeby posiadania auta na stałe. Leasingobiorca płaci tylko za użytkowanie samochodu – co więcej, zachowuje on pełną zdolność kredytową. Na poczet ponoszonych kosztów zaliczają się również wszelkiego rodzaju produkty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection), pakiety assistance czy ubezpieczenie na życie.

Od 2019 roku ponoszone kwoty leasingowe (do określonej w ustawie wartości) stanowią koszty uzyskania przychodu i mogą obniżyć należny podatek dochodowy. Dołączony do opłat leasingowy podatek VAT również można odliczyć. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której samochód służbowy jest wykorzystywany do celów prywatnych – odliczeniu podlega wówczas 50% podatku.



brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni