Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z licznymi wydatkami. Jako właściciel sam ponosisz odpowiedzialność za zobowiązania firmy i zarządzasz całym zgromadzonym kapitałem. Aby wyjść z tarapatów finansowych lub dalej rozwijać przedsiębiorstwo, niezbędna może okazać się pożyczka dla samozatrudnionych. Sprawdzamy, gdzie można ubiegać się o pomoc i jakie warunki należy spełniać.
Pożyczka dla samozatrudnionych czy kredyt gotówkowy?
Przy staraniach o zaciągnięcie kredytu gotówkowego, w przeciwieństwie do pożyczki dla samozatrudnionych, musimy liczyć się z większą ilością formalności. Podczas wydawania decyzji kredytowej bank bowiem bierze pod uwagę wszystkie zobowiązania finansowe klienta – zarówno prywatne, jak i firmowe. Warto przy tym podkreślić, że instytucja bankowa nie będzie zainteresowana tym, na co wydamy pożyczone środki, mogą to być cele związane z rozwojem firmy, bądź też nie. Wśród niezbędnych dokumentów należy wymienić m.in.:
- aktualny wyciąg z rachunku bankowego,
- zaświadczenie z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu z płatnościami,
- deklarację podatkową za ostatni rok lub dwa lata,
- oświadczenie o posiadanych zobowiązaniach.
Pożyczka dla samozatrudnionych zaciągana w instytucji pozabankowej jest zazwyczaj łatwiej dostępna. Większość firm wymaga zaświadczenia o dochodach w wybranej formie, a także niefigurowania w Krajowych Rejestrach Dłużników.
Dotacja 5000 zł w ramach tarczy antykryzysowej
Pożyczka dla samozatrudnionych to obecnie niejedyna możliwość wsparcia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak podaje portal Moja firma, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, do 31 sierpnia 2021 roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o 5000 zł bezzwrotnej dotacji w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Pomoc obejmuje pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikro- i małych przedsiębiorców.
WRÓĆ